Rohamosan fogy a gáz Németországban: spórolásra kérik a fogyasztókat
Gázhiánytól tart az állami hálózat kezelője.
A jelenleg működő szénerőművek alapvetően átmeneti megoldásként szolgálnak a villany biztosítására, viszont jelenleg alternatíva hiányában várhatóan még évtizedekig kell üzemelniük, írja a Bloomberg.
Németországnak a vártnál hosszabb ideig kell fenntartania a korábban már leállított széntüzelésű erőművekből álló flottáját, mivel az új gázerőművek építése jelentős késésben van – közölte az Amprion GmbH hálózatüzemeltető.
A németek 2023-ban állították le az utolsó atomerőművüket, ezzel csökkentve az áramtermelési lehetőségeiket. A jelenleg működő szénerőművek alapvetően átmeneti megoldásként szolgálnak a villany biztosítására, és az az előnyük, hogy rövid idő alatt beindíthatók. Viszont jelenleg alternatíva hiányában várhatóan még évtizedekig kell üzemelniük, írja a Bloomberg.
„Néhány ilyen erőmű várhatóan csak 2026-ig fog működni, de a többség egészen 2031-ig használható”
– mondta Christoph Müller, az Amprion vezérigazgatója a berlini Handelsblatt energiaügyi csúcstalálkozón, és hozzátette, a biztonság kedvéért meg kell vizsgálni, mennyi ideig képesek üzemelni az erőművek, arra az esetre, ha tovább lenne rájuk szükség.
A német energiaügyi szabályozó hatóság két évvel ezelőtt azt mondta, nagyjából 21 gigawattnyi új gázerőműre lenne szükség ahhoz, hogy az évtized végére teljesen lemondhassanak a szénenergia használatáról.
A kormány azonban a múlt hónapban kijelentette, mégsem vállalják, hogy annyi gázerőmű építtetését, amelyek együttesen ekkora teherbírásra képesek.
Az Amprion szerint jelenleg évente több mint 1 milliárd euróba (1,04 milliárd dollár) kerül a tartalékpark készenlétben tartása. A Steag GmbH szénszolgáltató pedig már panaszkodott, hogy nem éri meg nekik készenlétben tartani az erőműveket.
A Szövetségi Hálózati Ügynökség idén januárban már felszólította a lakosságot a spórolásra, máskülönben fennáll annak a veszélye, hogy országos szinten gázhiány lép fel.
Ezt is ajánljuk a témában
Gázhiánytól tart az állami hálózat kezelője.
Nyitüképünk illusztráció! Fotó: Sergei SUPINSKY / AFP