Már meg is van a republikánus trónörökös? – Bemutatjuk Trump alelnökét!

2025. január 19. 18:25

A fiatal J. D. Vance-nek nem nyugdíjas állásként kell tekintenie az alelnöki tisztségre Donald Trump mellett – fontos lépcsőfok lehet neki, ha később is jól jön ki a lépés.

2025. január 19. 18:25
Republican vice presidential candidate  J.D. Vance campaign event
Rajcsányi Gellért

Az új amerikai jobboldali hullám más vezéregyéniségeihez hasonlóan a kijelölt alelnök életútja és karaktere sem mindennapi. Kezdhetjük ott, hogy J. D. Vance-nek nem is ez az eredeti neve. James Donald Bowman néven született 1984-ben az ohiói Middletownban. A még csak negyvenéves politikus sűrű életutat tudhat maga mögött. Szülei csecsemő­korában elváltak, és édesanyja a harmadik férje kedvéért gyereke keresztnevét és családnevét is megváltoztatta.

J. D. Vance felnövekedéstörténetét felhasználta az országos, sőt a nemzetközi ismertség megszerzéséhez is. Még politikusi karrierje előtt megírta ifjúkori családtörténetét, s a könyv óriási siker lett. A Vidéki ballada az amerikai álomról (Hillbilly Elegy – A Memoir of a Family and Culture in Crisis) című, 2016-ban kiadott kötet egy magával ragadó családtörténet, egyben szociológiai mélyfúrás az Egyesült Államok magára hagyott, szegény vidéki fehér közösségeinek valóságáról. Az eredeti címben lévő hillbilly kifejezést a le-sajnált hegyvidéki fehér falusiakra használják; Vance családja részben ebből a környezetből származott, s ő is részben ott töltötte a gyerekkorát. Édesanyja drogfüggő lett, nagyrészt nagyszülei nevelték fel őt, és az ő tiszteletükre vette fel végül nagyapja Vance családnevét. A karriert megalapozó önéletírás országos beszédtéma lett, sokan alapműnek mondják a mai vidéki USA és a politikai folyamatok megértéséhez. 2020-ban még hollywoodi film is született a sztoriból Ron Howard rendezésében, Amy Adamsszel és Glenn Close-szal a főszereplők között.

Vance országszerte ismert személyiséggé vált, és volt mire alapoznia. Nehéz gyerekkori környezetéből kitörve tengerészgyalogosnak állt, négy éven keresztül szolgált a hadseregben. Ezt követően az Ohiói Állami Egyetem politikatudományi és filozófiai szakán végzett summa cum laude, majd bejutott a Yale Egyetemre, ahol jogot hallgatott. Rövid jogászi karrier után San Franciscóba ment, ahol beszállt a szilícium-völgyi techkapitalizmusba, Peter Thiel cégénél volt befektetési, pénzügyi vezető. Akkoriban jelent meg a könyve.

Miután országosan ismertté vált, szülőföldjén civil szervezetet hozott létre az oktatás támogatására és a drogok elleni harcra, emellett mezőgazdasági projekteket is indított. Ohióban újra gyökeret eresztve elindult a 2022-es szövetségi szená­tusi voksoláson, a republikánus előválasztást, majd a választást is megnyerve. Ezzel az országos politika részese és alakítója lett.

Innen viszont hosszú út vezetett Donald Trumpig: 2016-ban még megvetendőnek és Amerika Hitlerének nevezte a politikust, amiért öt évvel később bocsánatot kért. Trumppal kapcsolatos, jelentős fordulata mellett 

karakteresen konzervatív álláspontot képvisel minden fontos politikai kérdésben:

 ellenzi az abortuszt, az azonos neműek házasságát, a fegyverviselés korlátozását, s éles ellensége a woke és progresszív mozgalmaknak. Izrael támogatója, azonban Ukrajna amerikai támogatásának kritikusa, egyúttal a mihamarabbi béketárgyalások híve.

Vance felnőtt fejjel, tudatosan katolizált. Elmondása szerint nem különösebben vallásos protestáns ifjúkora után meggyőződött a katolikus hit igazságáról, a hitet „erősen intellektuális úton” értelmezi, a katolikus teológia pedig szerinte egybevág politikai nézeteivel.

2014-ben elvette Usha Chilukurit, egy indiai gyökerű, felső középosztálybeli család leányát, s immár három gyermeküket nevelik. Usha Chilukuri Vance lesz az első hindu second lady az amerikai alelnökség történetében.

A jogászból és pénzügyi vezetőből lett politikus ma már az amerikai jobboldal új nemzedékének egyik legfontosabb képviselője. A korábbi republikánus irányvonallal szemben a nemzeti-konzervatív, populistának is címkézett irányzat híve. Azok közé tartozik, akik közös nevezőre hozták a fiatal, sikerre és vagyonra éhes technológiai vállalkozói szférát a Trump mögött felsorakozó, főleg a vidéki közép­osztályra és szegényebb rétegekre épülő új republikánus táborral. A két csoportot összekötik baloldalellenes, bürokráciakritikus nézetei, a fennálló politikai rend és a fősodor mostanra meglehetősen elaggó és hanyatló képviselőivel szembeni ellenérzések – egyszóval az eddigi liberális renddel szembeni fenntartásaik.

A tömegbázis mellett ennek az antiliberális, de rendkívül vagyonos, törekvő, fiatal nagyvállalkozói rétegnek a képviselői adhatják Donald Trump második elnökségének fontos támaszát. Közülük is kiemelkedik Elon Musk, a világ leggazdagabb embere, akiről nem először és bizonyosan nem utoljára írunk e lap hasábjain külön cikket. De részben hasonló karakter maga J. D. Vance is, vagy épp Musk és Vance közeli barátja és harcostársa, Peter Thiel, a német származású, melegházasságban élő, baloldalellenes kaliforniai pénzügyi befektető.

A karrierje során szinte mindig jót lépő, önmagát ügyesen felépítő Vance-t korábbi éles kritikái ellenére is maga mellé emelte Trump. Az azóta eltelt hónapokban már az ő logikus örökösének mondják mind az ellenfelei, mind az elvbarátai. Mitt Romney korábbi republikánus elnökjelölt, Donald Trump kritikusa is arról beszélt a napokban: J. D. Vance okos, jól beszél, és szerinte ő lesz a 2028-as republikánus elnökjelölt. Vance mindenesetre már a tavalyi kampányban kijelentette: „Middletown lakóinak és a nemzet minden elfeledett közösségének megígérem, hogy olyan alelnök leszek, aki soha nem feledi el, honnan jött.”

Nyitókép: J. D. Vance egy arizonai kampányeseményen 2024-ben. 
Fotó: OLIVIER TOURON/AFP

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hillary Clinton bázisdemokrata
2025. január 20. 07:25
Ez a fasszopó is háromszor nevet változtatott és egy indiai nőt vett el. Plusz hason csúszik a zsidóság előtt.
2025. január 20. 04:23 Szerkesztve
Ha a republikánusok egymásnak nem esnek( ahogy Trump első ciklusában tették). Akkor bizony minden esély megvan a liberális hatalom megroppantására. Trump az elnök. Alelnök J.D. Vance. 2028-ra előléphet elnök jelöltnek, meg ha netán addig Trumppal történne valami, automatikusan helyére lépne. Legfelsőbb Bíróság - republikánus többség, amit tovább lehet növelni e négy év alatt. alaptorvenyblog.hu/a_konzervativ_tobbseg_dominal_az_amerikai_legfelsobb_birosag_legutobbi_dontesei_alapjan.html Szenátus- republikánus többség Kongresszus - republikánus többség. A FED-et kell még átvenni, Yellen asszonyságtól. Tény hogy a Bidenék annyira elkúrták hogy bőven van mit helyrehozni. És a várakozások is nagyok. De az esély megvan.
tizennyolcfok
2025. január 20. 00:18
tényleg rajcsányi! akkor most ohioban már nem esznek kutyákat és macskákat? te hogy tudod?
garbolc-2
2025. január 20. 00:08
A köztársaságnak vége. Beköszöntött a Császárság.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!