A világpolitikában sehol nem állt meg az élet az óesztendőben: emelkedik-terjeszkedik a BRICS+, s megkezdődött a Közel-Kelet évtizedek óta legnagyobb átrendeződése. Nálunk 2024 abszolút drámája a mélyállamé volt.
Az amerikai politikában jókora fordulat zajlott le: a hipokrita, gőgös demokrata párti elitet a kisujjeltartó republikánus pártmogulokkal együtt söpörte el a kékgallérosok forradalma – amelyet éppen egy milliárdos vezetett győzelemre. Egy milliárdos, akit pont az tett szimpatikussá a tömegek számára, hogy az elit és a mélyállam mindenáron igyekezett megszabadulni tőle. Bíróságról bíróságra járt, letartóztatták, majdnem megölték, de hiába: az utóbbi bő 130 évben Donald Trump az első elnök, aki egy választási bukás után képes volt visszatérni.
S az egészre a koronát az USA megpuccsolt, háta mögött a sajátjai által is kinevetett emeritus elnöke helyezte fel. Minden erkölcsöt és saját ígéreteit sutba dobva pont úgy viselkedett, ahogy az elit szokott, és amire a keményen dolgozó kisemberek dühe – bőrszínre, nemre, hivatásra való tekintet nélkül – irányult: kimosdatta a ganéból korrupt, adócsaló, drogos fiát.
Mindeközben az EU erőviszonyait a brexit óta helyben meghatározó Németország és Franciaország egyaránt bukdácsol, rohamtempóban dolgozva le a világ szerencsésebbik felének előnyét. A koronavírus-járvány hatásaira és a német autóipart kivéreztető zöldmozgalmi flagellánspolitikára jött az orosz–ukrán háború harmadik esztendeje és annak minden hátországterhe. Ami hamarosan tovább növekedhet, elvégre Trump egyértelműen fegyverszünetet akar, s ha az európai héják sasosdit akarnak játszani, az már az ő bajuk, ő kontójuk, ő Taurusuk.
Persze csak ha van miből, ugyanis Emmanuel Macron francia elnök legutóbbi embere a kormányfői székben éppen az ötszázalékos hiányt megcélzó helyi Bokros-csomag miatt köszönhetett le. Hatvan éve nem történt olyan, hogy bizalmatlansági indítványba bukott volna bele a francia miniszterelnök. A szocdem–szabadelvű–zöldpárti német kormány pedig az elsinkófált 60 milliárd eurós covidhitel múlt év végi ügye óta bukdácsolt, míg végül idén december közepén mondtak ugyancsak bizalmatlansági indítvánnyal auf Wiedersehent Herr Scholznak – és egyben valószínűleg Willkomment a még héjább, CDU-s Friedrich Merznek.