A szakértő elárulta, mi Irán és Izrael stratégiája
Robert C. Castel szerint a perzsa állam ezt a háborút a proxyjain keresztül akarja viselni.
Nemzetközi felháborodást okozott, hogy az IDF kilőtt egy iskola területén levő mecsetet, amelyben 19 terrorista tartózkodott. A gázai jelentések szerint több tucat civil halt meg a légicsapásban.
Nyitókép: /Mahmoud İssa / ANADOLU / Anadolu via AFP
Az IDF szombat este megnevezte a Hamász és a palesztin Iszlám Dzsihád 19 tagját, akiket szombat reggel megöltek egy légicsapásban, amelyet a Hamász és az Iszlám Dzsihád egyik parancsnoki szobájára mértek a Gázavárosban lévő Taba'een iskolában – számolt be a Times of Israel.
A palesztinok állítása szerint több mint 90 ember halt meg a légicsapásban, és az incidenst „szörnyű mészárlásnak” nevezték. Mahmúd Bassal, a Hamász vezette palesztin polgári védelem szóvivője egy televíziós sajtótájékoztatón elmondta: „Eddig több mint 93 mártírról van szó, köztük 11 gyermekről és hat nőről. Vannak azonosítatlan maradványok.”
Több nyugati diplomata, a tűzszüneti tárgyalások egyiptomi és katari közvetítői, valamint számos muszlim ország elítélte Izraelt a légicsapás miatt.
A Fehér Ház is aggodalmának adott hangot. „Tudjuk, hogy a Hamász iskolákat használ gyülekezési és parancsnoki helyként, de már sokszor elmondtuk, hogy Izraelnek mindent meg kell tennie, hogy minimalizálja a civil áldozatok számát” – olvasható Nemzetbiztonsági Tanács nyilatkozatában.
Kamala Harris alelnök és a demokraták elnökjelöltje pedig kijelentette: „Már megint túl sok civil halt meg.”
Az IDF szerint a csapást három precíziós lövedékkel hajtották végre a két terrorista csoport parancsnoki szobája ellen, amely a Taba'een iskolakomplexum egyik mecsetjébe volt elhelyezve.
A hadsereg szerint a csapás után készült felvételek azt mutatják, hogy a környező iskolakomplexumban nem keletkezett nagyobb kár.
Azt is közölték, hogy a rakéták „nem okozhatták azokat a károkat, amelyek megfelelnek a gázai kormánymédia hírügynökségének áldozatokról szóló jelentéseinek.” A hadsereg állítása szerint igyekeztek minimalizálni a civil áldozatokat.
Katonai értékelések szerint a Hamász tagjai a háború elhúzódásával már nehezen tudnak az alagutakban maradni, ezért egyre inkább a föld feletti helyszínekre húzódnak át, és ártatlanok között rejtőzködnek.
A Hamász és Izrael között közvetítő Egyiptom azt állította, hogy a légicsapás azt mutatja, hogy az izraeli fél nem akar tárgyalni a túszokról. Katar vizsgálatot követelt a csapással kapcsolatban – írja a Politico. Francesca P. Albanese az ENSZ megszállt palesztin területekkel foglalkozó különmegbízottja már sokadszor „népirtással” vádolta meg Izraelt.
Péntek reggel az IDF újabb szárazföldi műveletet indított a Gázai övezet déli részén fekvő Khan Júniszban.
Az elmúlt napokban az amerikaiak többször azt állították, hogy már közel van a tűszüneti megállapodás. Izraelben a lakosság jelentős része azt követeli a kormánytól, hogy kössön kompromisszumot és hozza haza az október 7-én elrabolt és azóta Gázába raboskodó izraeli civileket. A Hamász azonban eddig egyetlen tűzszüneti ajánlatot sem fogadott el.
Ezt is ajánljuk a témában
Robert C. Castel szerint a perzsa állam ezt a háborút a proxyjain keresztül akarja viselni.