Nyitókép: dpa Picture-Alliance via AFP
Egyetlen téma dominálja a napokban a német közbeszédet: a hadkötelezettség kérdése. Erről írnak a regionális és országos lapok Saarbrückentől Frankfurtig, erről beszélnek a német köztévé sajtóklubjában, és ez a német politikai hagyományhoz hozzátartozó szivárogtatások elsődleges tárgya is.
Szájzárat tenne miniszterére Olaf Scholz
Mindennek alapja Boris Pistorius szociáldemokrata védelmi miniszter május eleji kijelentése, mely szerint „Németországnak szüksége van a hadkötelezettségre valamilyen formában”. A Johns Hopkins Egyetemen elmondott szózat arra a helyzetre reflektál, hogy az Olaf Scholz kancellár által 2022-ben meghirdetett biztonságpolitikai korszakváltási program – amely 2031-re 203 ezer fősre duzzasztaná a Bundeswehrt a jelenlegi 180 ezerről –
látványosan kivitelezhetetlen a jelenlegi, a hadkötelezettség 2011-es kivezetése óta teljesen önkéntes alapon működő toborzási módszerrel.
A Bundeswehrnek „még mindig mindenből túl kevés van”, valamint „öregszik és töpörödik” – mondta nemrég a hadkötelezettség küszöbön álló újrabevezetését először elkottyantó politikus, Eva Högl, a Bundestag szociáldemokrata honvédelmi felelőse a német hadsereg állapotáról szóló jelentés közzétételekor.
Pistorius a várakozások szerint hamarosan előáll majd arra vonatkozó tervével, hogy a hadkötelezettséget milyen módon vezetnék majd újra be Németországban a következő választási ciklusban. Már persze ha hagyják nekik, hogy erről most beszéljen: a ZDF értesülései szerint
Scholz kancellár „választástaktikai okokból” arra utasította Pistoriust, hogy „ne nyissa ki a témát az EP-választások előtt”.
Addig a kancellár nem kívánja elmondani, hogy a saját maga által két éve meghirdetett toborzási tervet hogyan teljesítené, ehelyett arról beszél, hogy a Bundeswehr emberhiánya „belátható méretű feladat”.
Hadkötelezettség light
A kormányzó szociáldemokraták titkolózása és kettős beszéde miatt felértékelődnek a témában a szivárogtatások. A Business Insider nemrég nyilvánosságra került értesüléseiben az áll: a német védelmi minisztérium a 2031-es céllétszám elérését a három lehetséges opció közül – fennmarad a teljesen önkéntes alapú rendszer, újra bevezetik a 2011-ben felfüggesztett hadkötelezettséget, vagy új, enyhébb hadkötelezettségi szabályokat léptetnek életbe – a harmadikon dolgozik gőzerővel. A „hadkötelezettség light” terv keretében a svédhez hasonló rendszert vezetnének be Németországban is.
Svédországban minden nagykorúvá vált állampolgárral – fiúkkal és lányokkal egyaránt – kitöltetnek egy kérdőívet, melynek alapján a katonai szolgálatra alkalmasnak ítélt fiatalokat hívják be a seregbe.
(Korábban ez is önkéntes alapon zajlott; most, hogy nem fogadták el elegen önként a hadsereg ajánlatát, bizonyos esetekben kötelezővé is tették a bevonulást.) Hasonló rendszereket több európai ország is bevezetett az elmúlt években: Litvánia és Dánia sorsolásos alapon hív be katonának fiatalokat, amennyiben nincs elég önkéntes, Franciaország kötelezővé tette a korábban önkéntes egységes nemzeti szolgálati évet, Lettország pedig nem lacafacázott, a 2007-ben kivezetett hadkötelezettséget nemes egyszerűséggel újból bevezette tavaly áprilisban.