Nyitóképen: önkéntes a finnek oldalán a Téli Háborúban (forrás: Wikipedia)
Írta: Wagner Péter
Nyolcvanöt évvel ezelőtt, 1939. november 30-án támadta meg Finnországot Szovjetunió a Téli Háborúban. Bár a küzdelem végül a finnek számára vereséggel végződött, a háború egyszer és mindenkorra összekovácsolta a finn nemzetet.
A II. világháború épp csak kezdetét vette Lengyelország német és szovjet felosztásával, amikor a kontinensen egy újabb konfliktus alakult ki Finnország és a Szovjetunió között. Az 1939 augusztusában megkötött titkos Molotov–Ribbentrop-paktum – amelynek tartalmáról a finnek már értesültek diplomáciai csatornákon keresztül – a balti államokat és Finnországot szovjet érdekszférának nyilvánította. Moszkva a balti államokat már ősszel ellenőrzése alá vonta, Helsinkitől pedig olyan területek átadását követelte, amelyek véleménye szerint Leningrád jobb védhetőségét biztosította volna külső támadás esetén. Sztálin először területcserét ajánlott a finn vezetésnek, akik rövid alkudozás után – és Svédország és a nyugati országok katonai támogatásában bízva – elutasították. A szovjet vezető maga is meglepődött a finnek állhatatosságán, és miután a tárgyalások kudarcba fulladtak, parancsot adott a támadás megindítására.
A két ország közötti háború az ún. mainilai incidenssel kezdődött, amikor egy szovjet oldalon fekvő, határ menti települést ért állítólagos finn támadás. A „provokációra” válaszul aztán november 30-án
a finn-szovjet határ szinte teljes, 1300 kilométeres hosszán megindult a Vörös Hadsereg támadása.
A Téli Háború hadműveletei némiképp ellentmondva a Moszkva által hangoztatott védelmi szempontoknak, nem a csak a Leningrádtól északra húzódó Karéliai-földszoroson indultak meg, hanem a finn-szovjet határ szinte teljes hosszában, egészen a legészakibb területekig.
Sztálin villámháborúra és a finnek gyors vereségére számított, a szovjet csapatoknak a főtitkár születésnapjára, december 21-ére már Helsinkiben kellett volna parádézniuk.
A győzelem helyett azonban katasztrofális vereség várta a mintegy 400 ezer fős inváziós erőt,
akik alig 170 ezer finn katonával és néhány ezer nemzetközi önkéntessel néztek szembe. A legnagyobb téli fagyban megindított, rosszul felszerelt, szűk utakon összetorlódott szovjet csapatokat a hideg időjárásra jól felkészített és kiváló helyismerettel rendelkező, de nagyrészt tartalékosokkal feltöltött finn haderő szinte minden frontvonalon megállította. A finnek az elnyúló támadóoszlopok elején és végén rajtaütöttek, majd bekerítéseket, motti-kat alakítottak ki, hogy aztán a gyengén felszerelt, lőszerből és élelmiszerből hamar kifogyó szovjet csapatok vagy halálra fagyjanak, vagy megadják magukat.