Retteg a nyugati sajtó az osztrák-magyar tengelytől: már négy országot emlegetnek
Az Orbán-szövetséges FPÖ még akkor is nagy hatással lesz Ausztria vezetésére, ha nem kerülnek kormányra – emeli fel mutatóujját a BBC kistestvére.
A parlament jóváhagyta az ügyészség kérelmét, hogy fosszák meg mentelmi jogától Herbert Kicklt.
Nyitókép: FOTOKERSCHI.AT / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP
***
Az osztrák parlament december 11-én, szerdán jóváhagyta az ügyészség kérelmét, hogy fosszák meg mentelmi jogától Herbert Kicklt, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjét – írta meg a The Europen Conservative.
Az FPÖ szerint az egész cirkusz csak arra jó, hogy az elit meggyengítse a pártot, amely jobboldali és antiglobalista értékeket vall. Christian Ragger, a formáció képviselője szerint „ideológiailag vezérelt üldözés” történik.
A történet, ami miatt most elővették Kicklt, 5-6 évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor az FPÖ még az Osztrák Néppárttal (ÖVP) koalícióban kormányzott. A vádak szerint 2018 és 2019 között az Österreich bulvárlap busás, közpénzből finanszírozott hirdetéseket kapott, cserébe azért, hogy kedvezőbb színben tüntette sel az FPÖ-t. Kickl akkoriban belügyminiszter volt, a pártot pedig Heinz-Christian Strache vezette; a hirdetések megrendelői is állítólag ők voltak. A lap tulajdonosa és Kickl is tagadta a vádakat, szerinte
a hirdetések körül minden jogszerűen történt, és az egész vizsgálat célja nem más, mint hogy üthessenek egyet az FPÖ-n.
A vizsgálat elindítását a gazdasági bűnözésért és korrupcióért felelős ügyészség (WKStA) már áprilisban bejelentette. Mindezek ellenére az FPÖ korábbi szövetségesének, az ÖVP-nek a mesterkedéseit látja a dolog mögött, úgy tudják ugyanis, hogy a WKStA kezdetben elzárkózott az ügy vizsgálatától, de az ÖVP-befolyás alatt álló bécsi ügyészség nyomást gyakorolt rá.
Mentelmi jogának felfüggesztését követően az ügyészség kihallgathatja Kicklt a panasszal kapcsolatban.
Kickl mentelmi jogának feloldásáról szóló – az összes többi párt által támogatott – parlamenti döntés időzítése nem meglepő, jegyzi meg a lap: az FPÖ minden eddiginél is népszerűbb, a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint mára a választók 36 százaléka támogatja. A párt a közelmúltban az ÖVP-re is megsemmisítő vereséget mért , megszerezve a szavazatok 35 százalékát a stájerországi tartományi választásokon.
Mindemögött az átlagpolgárok elégedetlensége, kormány- és pártelitváltó hangulata, valamint Alexander Van der Bellen osztrák elnökkel szembeni ellenszenv táplálta, aki nemes egyszerűséggel megtagadta, hogy az FPÖ-nek, a korábbi választások győztesének adjon kormányalakítási megbízást.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Orbán-szövetséges FPÖ még akkor is nagy hatással lesz Ausztria vezetésére, ha nem kerülnek kormányra – emeli fel mutatóujját a BBC kistestvére.
A parlament összes többi pártja kizárta az FPÖ-vel való együttműködést, annak ellenére, hogy a választók egyértelműen jelezték a választásokon, hogy inkább egy FPÖ-ből és ÖVP-ből álló jobbközép kormányt szeretnének irányítani Ausztriában, hangsúlyt fektetve a szigorúbb bevándorlásellenes politikára – taglalja a lap.
Ehelyett hárompárti kormány készül az FPÖ-t elutasítók részvételével, jelesül az említett ÖVP-vel, a szociáldemokratákkal és a liberális NEOS párttal. Ezek népszerűsége egyébként jócskán zsugorodik;
az ÖVP 21 százalékon áll, ami 5 százalékos visszaesés szeptemberhez képest, a szocdemek két százalékot rontottak, így 19-en állnak.
A laő emlékezteta Kickl ügyében folyó nyomozás nem az első, hanem egy sorozatba illeszkedik, amikor Európa szuverenista vezetőit üldöznek; ilyen a francia Marine Le Pen, akit eltilthatnak az elnökválasztástól, vagy az olasz Matteo Salvini, akit a határvédelmi intézkedések miatt börtönözhetnek be. Németországban pedig a bevándorlásellenes AfD pártot betiltással fenyegették meg.