Forró advent Párizsban: bukhat a francia kormány?
Hajszálon múlik Barnierék túlélése, ha, mint a Politico fogalmaz, Le Penék „meghúzzák a ravaszt”, akkor kész, vége.
A liberális kormány bukása küszöbön áll, és Orbán Viktor szövetségese lehet az, aki végleg térdre kényszeríti Franciaországot – mi következik ezután?
Nyitókép: Quentin de Groeve / AFP
Csak egy csoda mentheti meg Michel Barnier-t, de úgy tűnik, ilyen nincs a láthatáron – szomorkodik a Politico. A francia miniszterelnök rövid, de eseménydús regnálása hamarosan véget érhet, mivel kormánya egy bizalmatlansági szavazás felé halad, amelyen várhatóan elbukik még a hét folyamán.
A napok óta tartó feszültség egy sorsdöntő parlamenti szavazással érhet véget, amely
nemcsak a francia kormány végét jelentheti, hanem akár pénzügyi válságot is kirobbanthat az eurózóna második legnagyobb gazdaságában.
Barnier az utóbbi időben minden eszközt bevetett, hogy megnyugtassa a piacokat és átvigye a költségvetést, amely a büdzsé súlyos hiányát orvosolná. Az erőfeszítések azonban most mind hiábavalónak tűnhetnek.
December második napján Barnier, az EU korábbi fő Brexit-tárgyalója, egy ellentmondásos alkotmányos manőverrel megkerülte a parlamentet, hogy keresztülvigyen egy szociális biztonsági finanszírozási törvényt. Válaszul a baloldali ellenzék bizalmatlansági indítványt nyújtott be, amelyről szerdán vagy csütörtökön szavaznak.
Az ellenzéki erők, köztük a baloldali Új Népi Front koalíció és
a jobboldali Nemzeti Tömörülés, jelezték, hogy a kormány megbuktatására szavaznak.
„A franciák belefáradtak abba, hogy folyamatosan sanyargassák és megalázzák őket. Nem hagyhatjuk, hogy így maradjanak a dolgok” – mondta Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetője hétfőn, miközben bejelentette, hogy pártja támogatni fogja a bizalmatlansági indítványt.
Ha a parlament valóban megbuktatja Barniert, ez lesz az első alkalom 1962 óta, hogy egy francia kormány bizalmatlansági szavazáson veszíti el a hatalmát.
Ezt is ajánljuk a témában
Hajszálon múlik Barnierék túlélése, ha, mint a Politico fogalmaz, Le Penék „meghúzzák a ravaszt”, akkor kész, vége.
Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés politikusa kijelentette, a kormány bukása elkerülhetetlen, hacsak „valami csoda” nem történik.
Egy ilyen csoda azonban nem látszik a láthatáron. Barnier elutasította a jobboldal azon követelését, hogy halasszák el a nyugdíjak inflációkövetésének megszüntetését – egy intézkedést, amely több milliárd euróba kerülne. Ez az elutasítás a végső ütközetet jelentette Marine Le Pennel, miután Barnier korábban több követelésének is engedett.
Barnier szeptemberben került a miniszterelnöki székbe Emmanuel Macron elnök utolsó próbálkozásaként, hogy kilábaljanak a politikai válságból, amelyet egy előrehozott választás robbantott ki. A kormány azonban soha nem rendelkezett szilárd parlamenti támogatással, és a szélsőjobboldali Le Pen most szinte biztosan a bukását fogja okozni.
Fontos kérdés, hogy lesznek új választások? Nem, legalábbis egy ideig biztosan nem – véli a Politico. Franciaországban az alkotmány értelmében az elnök nem írhat ki új parlamenti választást, miután már júliusban megtörtént az előrehozott szavazás. Ez azt jelenti, hogy Macronnak új miniszterelnököt kell kineveznie, de az instabil politikai helyzet hónapokig elhúzódhat.
Macron lemondása szintén lehetséges forgatókönyv lehet, bár az elnök határozottan tagadja, hogy erre készülne. Egyre több politikai elemző és ellenzéki szereplő, köztük Marine Le Pen, azonban arra figyelmeztet, hogy a kormányválságok sora addig folytatódhat, amíg Macron nem mond le.
Ezt is ajánljuk a témában
Pengeélen táncol Macron kormányzata, a Bokros-csomaghoz hasonló intézkedés miatt teljesen padlóra kerülhet a gazdaság, amit aztán egész Európa megérez.
Újabb eurozóna-válság felé tart Franciaország?
Még nem, de a helyzet gyorsan súlyosbodhat. Franciaországot hatalmas költségvetési hiány terheli, amelyet Barnier megszorításokkal és adóemelésekkel próbált kordában tartani. A kormány bukásának hírére a piacok máris reagáltak: a francia államkötvények helyett a görög papírok vonzóbbnak bizonyultak hétfőn.
A pénzügyi válság egyelőre nem elkerülhetetlen, de az Európai Bizottság és a befektetők is aggódva figyelik a fejleményeket.
Barnier költségvetési terveit Brüsszel üdvözölte, mivel azok 5 százalékra csökkentették volna Franciaország GDP-arányos hiányát, amely idén meghaladja a 6 százalékot.
Ha Barnier bukik, és Franciaország csak a tavalyi költségvetést viszi tovább, a deficit akár 7 százalékra is emelkedhet, ami már valódi válságot idézhet elő.
Mi lesz most?
Macron kezében marad a döntés, hogy kit nevez ki új miniszterelnöknek, de a francia politikai széttagoltság miatt nehéz lesz olyan jelöltet találni, aki huzamosabb ideig képes fenntartani a kormányzati stabilitást. Egyelőre úgy tűnik, a politikai patthelyzet és a gazdasági bizonytalanság egyaránt hosszú távra bebetonozódik Franciaországban.