Nem tágítanak a francia gazdák: az egész országot lezárták
A kormány és az unió rendelkezései miatt tart immár két hete az akció.
Pengeélen táncol Macron kormányzata, a Bokros-csomaghoz hasonló intézkedés miatt teljesen padlóra kerülhet a gazdaság, amit aztán egész Európa megérez.
Nyitóképen Michel Barnier. Forrás: STEPHANE DE SAKUTIN / AFP
***
Politikai és pénzügyi válság szélén táncol Franciaország, miután Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése (RN) ultimátumot adott Michel Barnier miniszterelnöknek, hogy módosítsa költségvetési terveit, különben elbúcsúzhatnak a jókora ellenzéki párt támogatásától, ami a költségvetést illeti – írta meg a Politico.
A lap szerint a válság súlyos következményekkel járhat a francia gazdaságra és lényegében az eurózóna stabilitására.
Emlékezetes: Macron elnök júniusban előrehozott választást írt ki, ahol pártja tulajdonképpen elvesztette parlamenti többségét. Az eredmény egy megosztott parlament lett, ahol Barnier csak egy törékeny koalícióval tudott kormányt alakítani.
Barnier prioritása a francia költségvetési hiány csökkentése volt, amely 2024-re elérte a GDP 6,1 százalékát, amivel jelentősen túllépték az EU által megengedett 3 százalékos szintet.
Éppen ezért, emlékeztet a lap, a francia miniszterelnök radikális költségvetési terveket nyújtott be, amelyek elméletileg 40 milliárd eurós kiadáscsökkentést és 20 milliárd eurós adóemelést is tartalmaztak, hogy stabilizálják valahogyan a helyzetet. Ennek nem mindenki örül.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormány és az unió rendelkezései miatt tart immár két hete az akció.
A francia Bokros-csomag azonban lényegében a bukás közelébe repítette az egyébként sem betonstabil francia kormányt. És bizony úgy fest, eljött Marine Le Penék ideje.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ha ezt a vörös vonalat valóban átlépik, akkor meg fogjuk szavazni a bizalmatlansági indítványt” – mondta a Nemzeti Tömörülés vezéralakja.
Le Pen és pártja ellenzi a tervezett megszorításokat, különösen a nyugdíjak inflációs kiigazításának késleltetését, az elektromos áram adóemelését és bizonyos gyógyszerek állami támogatásának eltörlését – sorolja a brüsszeli lap.
Ugyanakkor Barnier hivatkozhat az alkotmány 49.3-as cikkelyére a költségvetés elfogadtatása során, ezzel ugyanis képes lehet megkerülni a parlamenti szavazást.
Igen ám, de ezt azonban bizalmatlansági indítvány követheti, amely elég valószínű módon a kormány bukásához vezethet.
Le Pennek, írja a Politico, most azt kell eldöntenie, hogy él-e ezzel a lehetőséggel ebben az esetben vagy sem; elvégre a bizalmatlansági indítvány saját bázisában népszerű lehet, ugyanakkor azon kívül felelőtlennek tűnhet, hogy éppen egy válság közepén akar élni a politikai erejével.
Persze Macronnak van lehetősége új miniszterelnököt kinevezni, ha Barniert megbuktatják de ettől még nem lesz stabil többsége a Nemzetgyűlésben.
Mindeközben a francia államkötvények is megsínylik a bizalomvesztést, ezt a francia gazdaság, amazt pedig az eurózóna.
Ráadásul Brüsszel sem boldog: attól tartanak az uniós központban, hogy a szabályszegés ragadós lehet.
Mindeközben Barnierék is pengét szorítanak Le Pen torkához, lévén folyamatban van ellene egy per, amelyben a Nemzeti Tömörülés tagjai EU-s forrásokkal való visszaéléssel vádolnak.