Mit tett Magyarország az elnökség alatt a térségért? Mutatjuk!
Egy Schengen ide, egy EU-csatlakozási lendítés oda, nem mondhatjuk, hogy hazánk nem állt volna ki a térségért. Sőt, négy ország is nagyon hálás lehet. Összeszedtük, kik és miért!
Az unió hét tagállama csalódottságát fejezte ki, miután néhány igazságügyi miniszter keresztbe feküdt a javaslatok elfogadásának.
Nőnek a kiskorúakkal szemben elkövetett szexuális erőszak esetei szerte Európában, a jelenség a digitális technológiák fejlődésévél magyarázható, ami miatt új visszaélési formák is megjelentek – számol be az Euronews.
Az Európai Unió emiatt frissíteni szeretné a gyermekek ellen elkövetett szexuális visszaélésekre vonatkozó, 2011-es irányelveit. Ám a Bizottság által benyújtott tervezetet néhány igazságügyi miniszter felvizezte, amely
nem tetszik hét európai uniós tagállamnak, köztük Belgiumnak és Finnországnak.
A tagállamok kifejezetten ellenezték például azt a javaslatot, hogy azok a kiskorúak, akik alkohol hatása alatt vannak, ne lehessen beleegyezőnek tekinteni ilyen esetekben – mondta az ECPAT emberi jogi egyesület regionális koordinátora. Ellenezték az elévülési időszak meghosszabbítását is, amely lehetővé tenné az áldozatoknak, hogy utólag bejelentsék a visszaéléseket. Továbbá nem fogadták el a beleegyezési kor feletti gyermekek zaklatásának szigorúbb vizsgálatát sem.
Az EU irányelveinek frissítésének fő célja, hogy büntethető legyen a kiskorúak ellen elkövetett erőszak terjesztése az interneten is,
legyen az szöveges, képi, vagy videó formában. Utóbbi esetben az Európai Unió a deepfake-tartalmakat is szabályozná. Bizonyos EP-képviselők azonban ennél ambíciózusabb irányelvet is készek lennének támogatni.
Nyitókép: Képernyőfotó/YouTube, Euronews