Banálisnak tényleg banális, ugyanakkor aligha kétséges, hogy a történetírás kevés olyan banalitásában ikonikus mondatot jegyzett fel, ami ennél magasabb társadalmi költséggel járt volna. Arról nem is beszélve, hogy a mögötte meghúzódó, a kihívást durván alá-, a saját képességeket pedig katasztrofálisan túlbecsülő hozzáállás a hübrisz egy formája, amelyről már Szent Ágoston is úgy tartotta, hogy „a gőg a méltóság külső formájában szeret megjelenni”.
Mégis, lássuk a dolgok pozitív oldalát:
a BBC interjú-beharangozó cikkében egy képaláírást leszámítva már nem szerepel a „menekült” szó,
ami a menekültjog intézményével való évtizedes, tömeges, szervezett visszaélés után – amelyből az erénylóbálásban szintén éltanuló sajtó is bőven kivette a maga részét – mintha a valóság felé történő kommunikációs elmozdulás első, minimális jele lenne.
És a konkrét tartalomtól függetlenül Merkel igazából egy lehetőséget dobott a CDU elé azzal, hogy világosan és keményen beleállt örökségének legvitatottabb, legproblémásabb, tovagyűrűző hatásait tekintve pedig felbecsülhetetlen károkat okozó elemébe: megadta pártjának az elhatárolódás talán utolsó lehetőségét, hogy az általa fémjelzett sodródást megállítva, a progresszió előtti tolódó védekezéssel mindig egy lépést hátrálva történő politizálással leszámoljon.
Hogy erre maradt-e még esély, a következő hónapokban valószínűleg kiderül.