Merkel az orosz-német gázkapcsolat szorosabbra fűzése kapcsán, melyet Lengyelországban és a Baltikumban súlyosan kritizálnak, elmondta: az Oroszországgal kötött megállapodásai
„arra szolgáltak, hogy a német cégeket segítsék, és megőrizték a békét Moszkvával”.
Kifejtette azt is: ha nem akadályozta volna meg Nicolas Sarkozy akkori francia elnökkel együtt, hogy Ukrajna már 2008-ban belépjen a NATO-ba, akkor „sokkal korábban bekövetkeztett volna a katonai konfliktus”. „Teljesen világos volt a számomra, hogy Putyin elnök nem nézte volna tétlenül, ahogy Ukrajna belép a NATO-ba” – fogalmazott Merkel, aki szerint az ebben az esetben kitörő háborúra „Ukrajna, mint ország bizonyosan nem lett volna annyira felkészülve, mint 2022 februárjában”.
Az atomháború veszélyével kapcsolatban elmondta: „mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy megelőzzük az atomfegyverek használatát”. Ebben a kontextusban szerinte jó jel, hogy erről nemrég Kína is beszélt.
„Nem szabad, hogy megbénítson bennünket a félelem, de el kell ismernünk azt is, hogy Oroszország a legnagyobb, vagy az USA-val együtt a két legnagyobb atomhatalom egyike” – így az exkancellár.
A BBC-nek Matteo Renzi volt olasz miniszterelnök elmondta: hivatali ideje alatt Merkel volt „az Európai Unió főnöke”, s a kissingeri dilemmára, mely szerint az USA sosem tudhatja, kit hívjon, ha Európával szeretne beszélni, Merkel idejében egyértelmű volt a válasz – őt. Renzi jelzi azt is, hogy „nem szabad támadni Angelát az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokért”, hiszen „2005-ben, 2006-ban ez Európában mindenkinek célja volt, nem csak Angela Merkelnek”.