Szlovák belügyminiszter: Terrortámadás előkészülete lehetett a Barátság kőolajvezeték ellen
Az ügyről a szlovák belügyminiszter számolt be.
A szlovák belügyminiszter szerint Magyarországot is érintheti egy súlyos fenyegetés a Barátság kőolajvezeték elleni terrortámadás kapcsán.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Christophe Gateau / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Ahogy azt lapunk korábban megírta, Matúš Šutaj Eštok szlovák belügyminiszter a helyi közmédia műsorában számolt be egy terrortámadás előkészületének gyanújáról, amely az ország kritikus infrastruktúráját érintheti. A belügyminiszter szerint a hírszerzés információi alapján nemcsak Szlovákiában, hanem Magyarországon is működhet egy szervezett csoport, amely a Barátság kőolajvezeték közelében végezhetett terepfelmérést egy esetleges támadás előkészítése céljából – írta meg a Magyar Nemzet.
A Barátság kőolajvezeték több mint négyezer kilométer hosszú, és Oroszországból indulva Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot látja el kőolajjal. A vezeték Belarusz Mazir városánál két ágra szakad, egyik iránya Magyarország, a másik Szlovákia felé halad. Az éves szállítókapacitása meghaladja a 70 millió tonnát, ebből a szlovákiai ágon 20 millió tonna halad át évente.
Mint ismert, az utóbbi hónapokban bizonytalanság övezte a kőolajszállításokat a vezetéken keresztül. Szeptemberben azonban a Mol-csoport megállapodást kötött a szállítókkal és az üzemeltetőkkel, amelynek értelmében az Oroszországból érkező kőolajmennyiségeket 2024. szeptember 9-től a belorusz–ukrán határon veszik át.
A szlovák hírszerzési információk kapcsán Sas Zoltán, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke hangsúlyozta:
A terrorcselekmények lehetősége esetén közös az érdek, és ez valóban mindent felülír, még a politikai különbözőségeket is.
Sas Zoltán szerint a magyar és szlovák titkosszolgálatok között már a hivatalos bejelentés előtt is folyt információcsere. Kiemelte, hogy a magyar hatóságok most azt vizsgálják, hogy kik, hol és mit terveznek elkövetni, és a Terrorelhárítási Központ célja, hogy „már az előkészítő szakaszban csírájában fojtsa el az ellenséges szándékokat”.
Horváth József, a katonai és polgári elhárítás egykori műveleti főigazgató-helyettese szintén megerősítette a titkosszolgálati együttműködés jelentőségét. A szakértő elmondta, hogy a szlovák hivatalos bejelentést konkrét adatok előzhették meg, amelyek az együttműködés alapját képezték. Hozzátette: „az ilyen esetekben mindig azt kell vizsgálni, kinek lehet érdeke egy ilyen terrorcselekmény, és kinek van erre lehetősége és eszköze is.” Horváth figyelmeztetett arra is, hogy a migráció és a terrorizmus globálisan összekapcsolódhat, és a titkosszolgálatok kihasználhatják a beutazás lehetőségeit a határokon.
A Barátság kőolajvezeték stratégiai jelentősége miatt kiemelt védelmet élvez.
A szakértők szerint a terrorfenyegetés nem pusztán dezinformáció, hanem valós veszély, amelyet a magyar és szlovák hatóságok komolyan kezelnek. Sas Zoltán és Horváth József egyaránt kiemelte, hogy a terrorizmus elleni fellépés nemcsak nemzeti, hanem nemzetközi szinten is közös érdek.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügyről a szlovák belügyminiszter számolt be.