Kínában is megválik gyárától a Volkswagen

2024. december 03. 12:29

Rosszul megy a német autóipari óriásnak.

2024. december 03. 12:29
null

Nyitókép: Odd ANDERSEN / AFP

 

A német autógyártó óriás, a Volkswagen bejelentette, hogy eladja Kína északnyugati Hszincsiang régiójában található gyárát és tesztpályáját – tájékoztat a Deutsche Welle. A döntés indoklásában gazdasági okokra hivatkoztak, ugyanakkor a lépés jelentősége túlmutat az üzleti stratégián, mivel a térségben Kínát számos emberi jogi visszaéléssel vádolják. 

Ezt is ajánljuk a témában

A Volkswagen szerint az értékesítés az urumcsi gyárat és a turpani tesztpályát érinti, amelyeket a Shanghai Lingang Development csoport SMVIC egységének adnak el. A megállapodás keretében a gyár dolgozóit is átveszik. 

A lépés része a VW költségcsökkentési stratégiájának, amely Németországban is gyárbezárásokat és elbocsátásokat irányoz elő.

A vállalat emellett 2040-ig meghosszabbította együttműködését a kínai SAIC céggel, miközben a kínai autópiacon a verseny egyre élesebbé vált, és a VW piaci részesedése csökkent.

A döntés hátterében a Kína és az Európai Unió között kialakuló kereskedelmi feszültségek is állhatnak, miután az EU jelentős vámokat vetett ki a Kínából importált elektromos járművekre. 

A Hszincsiangból való kivonulás azonban különösen érzékeny téma, mivel a térségben emberi jogi szervezetek szerint Kína több mint egymillió embert tart fogva „átnevelőtáborokban” és kényszermunkát alkalmaz – véli a DW tudósítója. Szerinte a fogvatartottak többsége ujgur, de kazah és kirgiz kisebbségek is érintettek. 

Ezt is ajánljuk a témában

A térségben folytatott tevékenységeik miatt nyugati vállalatok, köztük francia és amerikai cégek is, kritikák és jogi eljárások célpontjai lettek. Tavaly több aktivista csoport panaszt nyújtott be Párizsban, azzal vádolva az érintett vállalatokat, hogy bűnrészesek emberiesség elleni bűncselekményekben, mivel alvállalkozóik Hszincsiangban tevékenykedtek. 

A Volkswagen lépése nemcsak gazdasági, hanem politikai üzenetet is hordozhat, mivel egyre nagyobb nyomás nehezedik a multinacionális vállalatokra, hogy tevékenységük során tartsák tiszteletben az emberi jogokat.

Bár a VW hivatalos indoklása gazdasági okokra hivatkozik, a döntés jelentősége túlmutat az üzleti szempontokon, és újabb példája annak, hogy a globális vállalatok miként reagálnak a Kína emberi jogi politikájával kapcsolatos bírálatokra – reménykedik a liberális média.

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ekeke1
2024. december 04. 06:29
Felkészül a Mercedes: privatbankar.hu/cikkek/vallalat/mercedes-bevetel-zuhan-kinaiak-kerulik-luxust.html
csombor-4
2024. december 04. 01:30
Feláldozta magát a VW az emberi jogok védelmében és önként kardjába dőlt.
Szamóca bácsi
2024. december 03. 22:28
Győr felkészül?
zrx8
2024. december 03. 18:03
A németeknek nagyon bejött ez a háborúsdi..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!