Nyertes helyzetben Trump, milliókat fizethet neki a liberális médium
Az ABC News egy „elnöki alapítvány és múzeum” számára pengethet ki Trumpnak 15 millió dollárt.
A megválasztott elnök nem hagyja annyiban a sajtóban terjesztett rágalmakat, s ennek nem mindenki örül, sőt: pánikolni kezdtek.
Nyitókép: Donald Trump kampánybeszédet mond a University of New Hampshire sportcsarnokában
Durhamben 2023. december 16-án (forrás: Joseph Prezioso / AFP)
***
Polgári peres eljárásokkal vágna rendet a sajtó soraiban Donald Trump – írja a Politico, nem egészen ezekkel a szavakkal.
Mert hát precedens támadt, miután az ABC televízió inkább bocsánatot kért a megválasztott elnöktől és 16 millió dollárt fizetett, semmint végigvigye azt a rágalmazási pert, aminek sokkal kellemetlenebb vége is lehetett volna.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ABC News egy „elnöki alapítvány és múzeum” számára pengethet ki Trumpnak 15 millió dollárt.
Így a lap szerint most mindenki attól tart, hogy a többi sajtóban történt rágalmazási ügynek is lesznek következményei, jelesül egy rakás, várhatóan hasonló kimenetelű polgári per; ezt ők úgy fordítják le, hogy rettegésben fogja tartani a sajtót, amelyik nem mer majd rosszakat írni róla.
Mindemellett január 20-án be is iktatják a megválasztott elnököt, aki ilyen hatalmánál fogva is megszorongathatja a magát függetlennek nevező, valójában nagyon erős demokrata befolyás alatt álló médiát, amely élharcosa volt a republikánus elnökjelölt elleni hangulatkeltésnek.
Ezt is ajánljuk a témában
A leplezetlenül Harris mellett harcoló, elképesztő demokrata médiatúlsúly ellenére van egy különleges fegyvere a republikánus jelöltnek. Elemzés.
Mindennek kapcsán a szintén demokrata elfogultságú Politico megkérdezte a Yale Law School médiajogászát, aki szintén aggasztónak nevezte a helyzetet, pereskedések sorát látva előre a jövőben,
s különösen azután, hogy Trump maga is azt ígérte, hogy odasóz majd az őt rágalmazó médiának.
Amúgy így is tett: bejelentése után rögvest be is perelte az Iowában Kamala Harris kampánycéljainak megfelelő méréseket közlő közvélemény-kutatókat.
A lap mindezek után példátlannak nevezi Trump beígért nyomásgyakorlását a médiára, aki egyébként tényleg börtönnel fenyegette meg az újságírókat, bezárással a tévéket. Ezzel kapcsolatban egyébként az FBI igazgatójának választott Kash Patel is kifejtette, hogy a hazug és elfogult média lesz célkeresztben, ám amilyen készségesen elhitte ezt a Politico például Donald Tusk lengyel progresszív miniszterelnök-jelölt stábjának a kampánya alatt, olyan aggódva figyeli most Trumpék hasonló fogadkozásait.
Tehát a rágalmazási per lehet a csodafegyvere Trumpnak a Politico szerint, amivel óriási kártérítéseket lehet nyerni.
A lap azért hozzáteszi, nemrég Trump is elvesztett egy ilyet,
Trump annyiban tud ezen túllépni, hogy a rágalmazással kapcsolatos törvények módosítását is előirányozta, a legfelsőbb bíróság több bírájának egyetértésével.
Csak hogy lássuk, milyen rágalmak miatt perel Trump: az említett ABC elleni keresete egy márciusi állításból indul ki, miután George Stephanopoulos hírműsorvezető ismételten azt állította, hogy az esküdtszék Trumpot felelősnek találta Carroll 1990-es megerőszakolásáért (valójában a bíró találta vétkesnek kisebb súlyú zaklatásban).
A társaság elébe ment a nagyobb bajnak, egy bocsánatkéréssel és 16 millió dollárral intézte el a dolgot, ami miatt most mindenki aggódik, sokak szerint pedig Trump hatalomra kerülése miatt mentek bele az egyezségbe. Ezt a narratívát igyekeznek is erősíteni, ezzel szemben a megválasztott elnök csapata arra mutat rá: lám, megszűnt a következmények nélküli rágalmazások kora Trump ellen. Ügyvédje kedden írt is egy másik ügyben érintett újságírónak és kiadójának, hogy a helyzet változni látszik e téren, és
igazából jobban járnának, ha ugyancsak meglépnék, amit meg kell.
A lap megjegyzi: Trump más követelései viszont alaptalannak tűnnek, az iowai választási felmérések kapcsán és a CBS Kamala Harrisszel készített interjújának szerkesztése kapcsán is.
A Politico még előszedi a Utah-i egyetem egy másik szakértőjét, aki történelmi tapasztalatokról és a sajtó elleni támadásokról beszél, meg persze öncenzúráról, és a sajtószabadságról. Illetve megszólaltatja a rágalmazási perekben utazó ügyvédi iroda tagjait is, akik természetesen örülnek.
„Azt hiszem, ez egy korrekció, ami most történik” – mondja egyikük „ez egy inga, ami visszalendül Sullivantől, és attól, hogy a sajtó milyen messzire jutott a tudósításaiban”.