Jönnek az előrehozott választások: minden, amit a német kormányválságról tudni kell!
Szétesett Olaf Scholz kormánya. De mi lesz most? A Politico Ukrajna támogatása miatt aggódik.
Már persze csak Merzhez képest, aki azonnal küldené a legféltettebb német fegyvereket Ukrajnának.
Nyitókép: Tobias SCHWARZ / AFP
Olaf Scholz német kancellár az Ukrajna irányában folytatott óvatos politikáját állítja középpontba a februári előrehozott választásokra készülve, és magát tünteti fel a háború eszkalálódásának megakadályozására képes biztonságos választásként – véli a Politico.
Szerdai parlamenti beszédében Scholz kijelentette, hogy helyes döntés volt, hogy nem szállított hosszú hatótávolságú rakétákat Kijevnek, amelyeket Oroszország területének támadására használhatnának, és úgy véli, ez a megközelítés segített elkerülni a konfliktus elmélyülését.
„Úgy vélem, helyes, hogy változtatás nélkül hozzájárultam ahhoz, hogy ne legyen eszkaláció” – hangsúlyozta a kancellár a Bundestagban. „Örülök, hogy ilyen nehéz időkben vállalhattam a felelősséget, mert biztos vagyok benne, hogy így tudtunk megfontoltan és ésszerűen cselekedni egy veszélyes helyzetben.”
Az előrehozott választásokra februárban kerül sor, miután a múlt héten összeomlott a Scholz vezette hárompárti koalíció.
A kancellár ezzel a kampánystratégiával magát próbálja biztonságosabb választásként bemutatni, szemben legfőbb kihívójával, Friedrich Merz konzervatív vezetővel, aki szigorúbb álláspontot képvisel az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás kérdésében.
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) élén álló Merz bírálta Scholzot azért, mert nem hajlandó hosszú hatótávolságú rakétákat szállítani Ukrajnának.
Ezt is ajánljuk a témában
Szétesett Olaf Scholz kormánya. De mi lesz most? A Politico Ukrajna támogatása miatt aggódik.
Merz korábban kijelentette, hogy ha a Kreml nem tesz eleget annak az ultimátumnak, amely megköveteli a civil célpontok bombázásának leállítását Ukrajnában, akkor Németországnak Taurus típusú cirkálórakétákat kellene biztosítania Kijev számára.
A jelenlegi közvélemény-kutatások szerint Merz valószínűleg Németország következő kancellárja lesz, mivel a konzervatívok 32 százalékon állnak, míg Scholz szociáldemokrata pártja (SPD) 16 százalékkal a harmadik helyre szorult az Alternatíva Németországnak (AfD) párt mögött.
Scholz azonban abban bízik, hogy az SPD elvesztett támogatásának egy részét visszaszerezheti azzal, hogy magát Putyin orosz elnökkel szemben óvatos és körültekintő vezetőként mutatja be.
Míg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország már biztosított hosszú hatótávolságú rakétákat Ukrajnának, Scholz ismételten elutasította a Taurus rakéták szállítását azzal érvelve, hogy ez közvetlen konfliktust eredményezhetne Oroszországgal.
Scholz régóta próbál egy nehézkes egyensúlyt fenntartani az Ukrajna irányában folytatott politikájában: egyrészt hangsúlyozza, hogy Németország több katonai segítséget nyújtott Kijevnek, mint bármely más európai ország, másrészt igyekszik magát a háború elszabadulását megakadályozó vezetőként bemutatni.
Az SPD tagjai ezért még „béke kancellárként” is emlegetik.
Ezt a pozíciót azonban nehéz lesz fenntartani, ha Trump visszatér az Egyesült Államok élére. Az USA messze a legnagyobb katonai támogatást nyújtja Ukrajnának, de Trump azzal fenyegetőzik, hogy megvonja ezt a segítséget, ami arra kényszerítheti az európai országokat, hogy növeljék hozzájárulásukat.
Kapcsolódó vélemény
Vajon hogyan lesz Németországnak életképes, egymással kompatibilis és végre nem hárompárti kormánya? Nos, Zelenszkij talán idővel ezt is megoldja.
Merz a maga részéről kerülte, hogy közvetlenül az Ukrajnának nyújtott segélyekről beszéljen a szerdai parlamenti felszólalásában.
„Németországnak alapvetően más politikára van szüksége, különösen a migráció, a külpolitika, a biztonság, az európai politika és a gazdaság terén” – mondta.