Emlékezés: egy éve indult el végzetes útjára Suhajda Szilárd
A hegymászó a Mount Everest csúcsát vette célba oxigénpalack nélkül, sorra vesszük a tragédia napjait, s az azóta történteket.
Az emberi történetek és drámák között kirajzolódnak a hegymászás fortélyai is.
Nyitókép: Képernyőfotó
Géczy Dávid a Spektrum csatornán futó dokuszériáján keresztül igyekszik választ találni arra hat hegymászó személyes történetén keresztül, hogy miért keressük a kihívásokat és a kalandokat sokszor akár az életünk árán is.
A Magyar Nemzet összeállításában emlékeztetett arra, hogy Magyarországon legutóbb tavaly májusban, Suhajda Szilárd halálakor került a figyelem középpontjába a hegymászóközösség. Az internetes platformokon sokaknak volt egy-egy gondolata arról, hogy mennyire felelőtlen vállalás a 8 ezer méter fölötti csúcsok ostroma, mikor a hegymászó egy családot is maga mögött hagy.
Ezt is ajánljuk a témában
A hegymászó a Mount Everest csúcsát vette célba oxigénpalack nélkül, sorra vesszük a tragédia napjait, s az azóta történteket.
Sokan egy-egy ilyen tragédia esetén azt a kérdést teszik fel, mondhatni becsmérlően, hogy „Minek ment oda”. Így talán nem véletlen, hogy a sorozat is ezt a címet kapta. Minden rész az utca emberének megszólalásaival indul, akik között akad, aki úgy nyilatkozik a hegymászókról, hogy „nem normálisak, de nem is őrültek”. De akad közöttük olyan is, aki nagyra tartja az ehhez szükséges szenvedélyt, erőt és ambíciót, valaki más az önmegvalósítás és felelősség közötti határok kérdését feszegeti.
A Minek ment oda nem ismeretterjesztő sorozat, de a részek között kirajzolódnak a hegymászás fortélyai: hogyan készülnek a csúcsdöntésekre, miért ég és föld oxigénpalackkal vagy anélkül mászni a bűvös 8000-es szám felett, milyen lélektani hatással vannak rájuk a szponzorok és a média, mit eszik a hegymászó, mit csinál, ha betemeti egy lavina, vagy mik azok a hibák, amit még a legfelkészültebbek is hajlamosak elkövetni.
A halálos balesetek megdöbbentő arányban emberi mulasztásokból, illetve rossz helyzetfelismerésből következnek be, miközben
olyan emberekről van szó, akik magasan átlag feletti lelki egyensúllyal és koncentrációs képességekkel rendelkeznek
– hangsúlyozták a cikkben.
A sorozat ereje nyilvánvalóan az emberi drámákban rejlik. Beszédes az, hogy az interjúkból, barátok és rokonok elbeszéléseiből, régi felvételekből mennyire más, de közben mégis mennyire hasonló személyiségek rajzolódnak ki. Ezek a hegymászók Suhajda Szilárd, Erőss Zsolt, Várkonyi László, Nedeczky Júlia, Ács Zoltán, Klein Dávid.
Mint ismert, közülük a Föld egyik legnehezebb hegycsúcsának tartott K2-t első magyarként megmászó Suhajda Szilárd, a legeredményesebb magyar hegymászó, a Mount Everestet is megjárt Erőss Zsolt, és a palack nélküli hegymászás magyar rekordere, Várkonyi László sosem jöttek haza az utolsó expedíciójukról.
Néha nem is az ő haláluk az igazán súlyos dráma, hanem azoknak az élete, akik itt maradtak
– jegyezték meg az összeállításban.
A sorozat ajánlóját alább tekintheti meg:
***
Ezt is ajánljuk a témában
Klein Dávid lapunknak elmondta, hogy dolgozta fel Suhajda Szilárd elvesztését, miért mászik oxigénpalack nélkül, mi motiválja, és egyáltalán hogy tekint a hegymászásra.