Rendkívüli: megcáfolták Suhajda Szilárd halálának legelterjedtebb teóriáját
Két új szemtanú is megszólalt a magyar hegymászóval való találkozásukról.
A hegymászó a Mount Everest csúcsát vette célba oxigénpalack nélkül, sorra vesszük a tragédia napjait, s az azóta történteket.
Nyitókép: Ripost/Bánkúti Sándor
***
„Szerintem nagyon-nagyon közelinek érezte a csúcsot, egyszerűen úgy gondolta, hogy még fel tud érni, és nem fordult vissza időben” – ezt nyilatkozta 2023 nyarán az Indexnek a 29 éves Price Márton Péter, legfiatalabb magyarként jutott fel a Mount Everest csúcsára. Ő fotózkodott legutoljára Suhajda Szilárddal, annak eltűnése előtt. Hogy pontosan mi történt, mi vezetett a tragédiához, vélhetően soha nem tudjuk meg. Ami biztos, Suhajda Magyarország történetének egyik legjobb hegymászója volt, akiért egy egész ország aggódott, szorított.
Napra pontosan egy évvel ezelőtt, 2023. május 23-án indult el a Mount Everest csúcsának végső meghódítására Suhajda Szilárd. Teherhordók és mesterséges oxigén használata nélkül első magyarként szerette volna megmászni a Mount Everest 8848 méteres csúcsát, a Kyocera Everest Expedíció 2023 keretében. Néhány nap alatt lezajlottak az események, amelyek drámai fordulatot vettek. Május 24-én a csúcstámadás közben megszakadt vele a rádiókapcsolat. A háttércsapat a május 25-i esti órákban – miután információt kaptak arról, hogy a hegymászó 8780 méter magasan, az úgynevezett Hillary-lépcső aljában fekszik eszméletlenül, fagyási sérülésekkel és a magashegyi agyödémára utaló jelekkel – megállapodott az expedíciót biztosító nepáli ügynökséggel abban, hogy 26-án reggel megkísérelnek helikopterrel feljutni olyan magasságba, ahonnan láthatják Suhajdát, ezzel egyidőben pedig serpákat indítanak a hegymászóért, akik a remény szerint a késői órákban felérhetnek hozzá. Május 27-én a mentőcsapat nem találta meg, és mivel a körülményeket figyelembe véve nem láttak esélyt arra, hogy életben találják, a keresést befejezték.
„Nem tudom, hogy mi fog odafent történni, de annyit megígérhetek, hogy minden tőlem telhetőt megteszek,
abban pedig nagyon bízom, hogy mint eddig, most is józan, megfontolt és helyes döntéseket tudok majd hozni odafent, még oxigénszegény állapotban is. Izgatott vagyok, félek, de várom is, nagyon várom”
– fogalmazott Suhajda Szilárd az utolsó videójában, amelyet a Magyar Nemzet idézett fel. A lap kiemeli: a negyvenéves Suhajda Szilárd bolygónk tizennégy nyolcezres hegycsúcsa közül korábban háromra feljutott: 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül.
Ezt is ajánljuk a témában
Két új szemtanú is megszólalt a magyar hegymászóval való találkozásukról.
Suhajda Szilárd felszerelését megtalálták az érte küldött mentőcsapat tagjai, a holttestét azonban nem, és a család azt kérte, hogy amennyiben a légimentők meg is találják a halottnak jogilag – a történtek ellenére – nem nyilvánított férfit, a holtteste a hegyen maradjon. A tragikus eset megosztotta a társadalmat, egészen szélsőséges vélemények is napvilágot láttak. Legindi Tímea, Suhajda Szilárd felesége férje elveszítése óta első alkalommal idén márciusban adott interjút, amiben elmondta, szerinte mi történhetett Nepálban.
„Azt gondolom, hogy ő magashegyi beteg lett. Olyan gyorsan, hogy nem ismerte fel azt a pontot, amit mindvégig az gondoltunk, hogy fel fog ismerni, hogy neki vissza kell fordulnia.
Inkább azt szeretném hinni, hogy hallucinált, és azt gondolta, hogy egy virágos mezőn sétál”
– árulta el Legindi Tímea, aki azt tervezi, könyvet ír az őt és 5 éves fiát hátrahagyó Suhajda Szilárdról.
„Szilárd már tevékenyen nem fog tudni részt venni az általa már elkezdett könyv befejezésében, de mivel minden szellemi termékének örökösei mi vagyunk Somával, ezért feladatomnak érzem azt, hogy én ezt megtegyem. Nem ma, nem holnap, de nem is annyira a távoli jövőben mindenképpen sort fogok erre keríteni: Szilárd és az ő méltó emléke megérdemli ezt. Megérdemli, nagyon is!”
Ezt is ajánljuk a témában
Klein Dávid lapunknak elmondta, hogy dolgozta fel Suhajda Szilárd elvesztését, miért mászik oxigénpalack nélkül, mi motiválja, és egyáltalán hogy tekint a hegymászásra.