Magyarország megvédi az izraeli miniszterelnököt, a német kormány szerint ez most nem aktuális

2024. november 25. 16:30

Már csak fakuló emlék a második világháború?

2024. november 25. 16:30

Nyitókép: EMMANUEL DUNAND / AFP

Múlt pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: meghívta Magyarországra Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnököt. A lépés az Izraellel szövetséges magyar kormány gesztusa a Hamász palesztin terrorszervezet tavaly októberi támadása óta háborúban álló zsidó állam felé. Mivel Netanjáhú ellen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) állítólagos háborús bűnök miatt elfogatóparancsot adott ki – melyet Izrael és szövetségesei, köztük az USA elítélnek –, a magyar miniszterelnök lépése nyílt ellenszegülés az ICC-nek.

Magyarország a Nemzetközi Büntetőbírósággal faramuci kapcsolatban van: a bíróság statútumát ugyan 1999-ben aláírtuk, ám a magyar jogrendszerbe – elsősorban a mentelmi joggal való ütközése miatt, s jellemzően a Sándor-palota nyomására – sosem került beemelésre.

Megoszlanak tehát a vélemények arról, hogy le kell-e tartóztatni Magyarországon azt, aki ellen az ICC elfogatóparancsot adott ki.

Ezt is ajánljuk a témában

A tekintélyes német konzervatív Die Welt hírportál, melynek munkatársai a 20. század közepe óta belépésükkor kötelezően aláírják, hogy kiállnak Izrael éltezése mellett, megkérdezte a német kormányt, hogy ők vajon letartóztatnák-e Netanjáhú miniszterelnököt, ha az német földre lépne. (A holokauszt miatt Németország történelmi emlékezetében és politikai életében Izrael különlegesen értékes ügy, a német Bundestag pártjai egyöntetűen a német államrezon részének tartják Izrael létezéshez való jogának védelmét.)

A német kormány válasza nem volt egyértelmű: Steffen Hebestreit kormányszóvivő jelezte, „tudomásul vették” az ICC elfogatóparancsát, ám arról, hogy végrehajtanák-e azt, nem nyilatkoztak.

Helyette hangsúlyozták, hogy a német kormány „az ICC egyik legnagyobb támogatója, s ezen álláspont a német történelem következménye”, ezzel egyidőben ugyanakkor az is a német történelem kvetkezménye, hogy „egyedi kapcsolat és nagy felelősség fűz bennünket Izraelhez”. Az ICC-elfogatóparancs alkalmazása kapcsán a kormány „lelkiismeretesen megvizsgálja az országon belül megteendő lépéseket”, de „továbbiak csak akkor lennének esedékesek, amennyiben Benjámin Netanjáhú miniszterelnök és Jóáv Galant volt védelmi miniszter látogatása Németországban belátható időn belül napirenden lenne”.

A szociáldemokrata-zöld kisebbségi kormány ellenzéke ennél jóval egyértelműbben fogalmazott.

Boris Rhein, Hessen kereszténydemokrata (CDU) miniszterelnöke szerint az elfogatóparancs kiadása „abszurd”,

és számára „teljesen kizárt, hogy egy demokratikusan megválasztott izraeli miniszterelnököt német földön letartóztassanak azért, mert védi a hazáját a terroristáktól”. „Izrael Állam védelme német államrezon – és ebbe a vezető politikusaik védelme is beletartozik” – így Rhein.

Összesen 195 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
baronet
2024. november 26. 05:20
Remélem, legalább Orbán kap valamit a cserébe Izraeltől, ezért a mérréktelen metéltpöcs-szopkodásért....
bagira004
2024. november 26. 04:44 Szerkesztve
Bizony aktuális , mert a III világháborút is náci-kommunista németek robbantották ki . Európában zsidó-keresztény üldözés energia háború folyik. Német országot 4 felé feldarabolni , mert az egész világon akarnak uralkodni .
szeekely
2024. november 26. 02:22
Meg szabad-e kerdezni Orban Viktortol, hogy Gazaban miert nincsen iskola?
trokadero
2024. november 26. 02:14 Szerkesztve
Homok került a gépezetbe .Az nem mentség ,hogy Vörös-tengeri a homok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!