Hogy Trump „fasiszta”, sőt „hitleri jelenség”, az az elnökválasztási kampány vége felé Kamala Harris és támogatói, valamint a baloldali média alapvető állítása lett. Az eredmények példásan bizonyítják, hogy ez a kísérlet csúfosan megbukott.
Íme egy kis gyűjtemény arról, hogyan ne támadd jobboldali ellenfeled, ha nem akarjon, hogy elverjen, mint jég a határt!
„Donald Trump az ellenőrizetlen hatalomért küzd. Olyan katonaságot akar, mint amilyen Adolf Hitlernek volt, és ami hozzá lesz hűséges, nem az alkotmányhoz” – mondta Kamala Harris. – Kiegyensúlyozatlan, instabil, és ha lesz egy második ciklusa, senki sem akadályozhatná meg abban, hogy a legrosszabb késztetéseit kövesse.”
Kamala Harris október 23-án egy sajtótájékoztatón kijelentette: Donald Trump biztosan beleesik „a fasiszta általános definíciójába”.
„Ő úgy beszél, mint Hitler” – mondta az Atlantic című baloldali lap szerzője, Anne Applebaum a Mediaite sajtóklubjában, azzal riogatva, hogy Trump „abszolút hatalmat” akar második ciklusában. Arról is beszélt, hogy milyen hasonlóságok vannak Trump retorikája és a kelet-német titkosrendőrség, a Stasi retorikája között, amit Applebaum kutatott.
James Carville demokrata politikai stratégia, Bill Clinton 1992-es kampányfőnöke még távolabb ment, mikor kertelés nélkül leszögezte:
„Trump az Hitler”.
„Donald Trumpnak ez a nagy gyűlése zajlik a Madison Square Gardenben. Közvetlen párhuzam van egy nagy tüntetéssel, amely az 1930-as években történt a Madison Square Gardenben” – mondta Tim Walz, Harris alelnökjelöltje a kampány során.
Ugyanezt hangoztatta Hillary Clinton is: szerinte a Madison Square Gardenben – ami egy népszerű koncerthelyszín is egyben – megvalósult Trump-féle kampánygyűlés a German American Bund 1939-es, ugyanitt megtartott gyűlésére hasonlított.
Kaelan Dorr, Trump egyik volt kormánytagja megjegyezte, hogy az ilyen mondatok sértőek a holokauszt-túlélőkre nézve.
Harris hitlerező megnyilvánulásait azonban elég keményen kritizálta egy holokauszt-túlélő. Jerry Wartski felrótta Harrisnek és társaimak, amiért Trumpot Hitlerhez, támogatóit pedig a nácikhoz hasonlították: „Adolf Hitler kilenc éves koromban támadta meg Lengyelországot. Megölte a szüleimet és a családunk nagy részét. Többet tudok Hitlerről, mint Kamala ezer életen át valaha is tudni fog” – mondta. –
Az, hogy Harris azzal vádolja Trump elnököt, hogy olyan, mint Hitler, a legrosszabb dolog, amit valaha hallottam az Egyesült Államokban eltöltött 75 év alatt.”
A Guardian igyekezett megfejteni, hogy tényleg, valóban fasiszta-e Trump, és megállnak-e a Hitlerrel és Mussolinivel való összehasonlítások, s végül a szerző, Ben Makuch arra jut, hogy a fasizmus „egy folyamat”.
A CNN külön cikket írt arról, hogy mit is jelent az, hogy fasiszta, és a New York Times definícióját találta meg: „Ez egy szélsőjobboldali tekintélyelvű, ultranacionalista politikai ideológia és mozgalom, amelyet diktatórikus vezető, központosított autokrácia, militarizmus, az ellenzék erőszakos elnyomása, a természetes társadalmi hierarchiába vetett hit jellemez.”
A CNN felidézi, hogy Robert Paxton, a Columbia Egyetem emeritus professzora, aki sokat írt az európai fasizmusról, egészen 2021. január 6-ig elutasította Trump lefasisztázását, de a kapitóliumi tüntetés óta már adekvátnak tartja a címkét a volt-leendő elnökre (a kapitóliumi tüntetés egyébként pusztán arról szólt, hogy rávegyék Mike Pence alelnököt, hogy éljen jogkörével, és a csalásgyanús tagállamok elektorainak szavazatait ne érvényesítse; szokatlan kérés volt, de nem jogtalan.)
Hozzáteszik: Daniel Steinmetz-Jenkins, a Wesleyanus Egyetem adjunktusa, aki úgyszintén írt a fasizmusról, a portál kérdésére azt hangsúlyozta, hogy a fogalmaknak nincsen időtlen lényege. „A történelmi összehasonlításnak az a modellje, ahol megnézzük, mi történt Németországgal az 1930-as években, majd egyfajta navigációs eszközként vagy térképként használjuk, hogy megértsük, mi történt ma” – mondta, bár vannak érvek, hogy ez egy hibás összehasonlítás.
„A fogalmaknak nincsenek időtlen esszenciái, amelyeket csak úgy leképezhetünk bármilyen jelenségre, hanem az adott politikai kontextusban, a társadalom hatalmi struktúráiban változnak” – fejtette ki. Szerinte
ma a „fasizmus” kifejezést „az emberek mozgósítására használják, hogy túljussanak a megosztottságukon, és legyőzzenek egy olyan ellenséget, amely sokkal nagyobb, mint a saját, régóta fennálló vitáik”.
Steinmetz-Jenkins azzal érvelt, hogy Franklin D. Rooseveltig visszamenőleg hosszú története van annak, hogy az amerikaiak a politikai megosztottság mindkét oldalán megpróbálják „fasisztának” titulálni egymást az ellenfelek. Szerinte a demokraták jobban tennék, ha megpróbálnák meggyőzni az embereket arról, hogy rájuk szavazzanak, ahelyett, hogy nyakló nélkül fasisztáznak, mintha a világ megváltoztathatatlanul elfasizálódott volna.
De még a Wikipédia is külön szócikket szentelt Trump és a fasizmus viszonyának.
Az egész diskurzus jellemzője, hogy néhányakat leszámítva nem tartják Trumpot valódi fasisztának, de úgy látják, hogy valamiképp Trump afelé tart, hogy fasiszta legyen. Így aztán a bélyeg már attól rajta marad a volt-leendő elnökön, hogy egyáltalán a kérdést megvitatják, hiszen másoknál a kérdés fel sem merül. Holott Trumpnak semmi köze a fasizmushoz, még kevésbé Hitlerhez (a fasizmus és a nácizmus pedig nem ugyanaz), és a fasizmusa mellett felhozok érvek sem állják meg a helyüket. Alighanem Steinmetz-Jenkinsnek van igaza, miszerint a fasiszta jelző használata egységesít az ellenséggel szemben. Kérdés, ezen esetben jelent-e bármit is a fogalom, hogy fasiszta.
David Pressman mondott egy beszédet, miszerint nem politizál, majd politizált. Vajon ő lenne a diplomatazseni, aminek beharangozták? Bizonyosan nem. Szilvay Gergely írása.
Egészen elképesztően perverz feladatokat kérnek számon egy kaliforniai jezsuita egyetem családterápiás képzésén, melyen kiakadt egy diák, aki közzétette mindezt, mire az egyetem lakonikusan válaszolt. Mutatjuk a történetet.
A független-objektív Politico szerint „megbocsátható”, hogy így mentheti ki egy „republikánus koncepciós perből” az adócsaló és drogfüggőként fegyvert vásárló Hunter Bident. Ám van egy kis bökkenő.
Az ügyet a hivatalban lévő elnökök elleni vádemelést tiltó szabályok miatt zárták le, de Trump második ciklusa után újranyithatják.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 42 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
google-2
2024. november 12. 15:55
A Guardian megfejtése a leg pikkpakkabb: a fasizmus egy folyamat, szerintük benne vagyunk, aztán meglátjuk.
Orbán is tizennégy éve már, hogy leépíti a demokráciát, aztán még mindig áll.
A fasizmusnak az efféle a relativizálása nagyon csúnya dolog, így tévén zárójelbe a sok millió áldozatot.
Az mindig jó hír ha valakit náciznak/fasisztáznak, de a lényeg, hogy "ezek" teszik. Ez jelezi, hogy a vádolt emberek jó emberek, kik a nemzetükért akarnak tenni.