Harris csak ott nyert, ahol még azonosítaniuk sem kellett maguknak a szavazóknak? Utánajártunk!

2024. november 14. 05:44

Magyarics Tamás szakértő elmagyarázza, miért nem ilyen egyszerű a helyzet.

2024. november 14. 05:44
US Presidential Results Photo Illustrations
Veress Csongor Balázs

Nyitókép: Beata Zawrzel/AFP

 

„Kamala Harris minden egyes államban nyert, ahol nem kérnek választói azonosítót... és egyetlen olyan államban sem nyert, ahol szükséges az azonosítás.” – állította egy november 6-i X bejegyzés, amely szinte 200 ezer reakciót kapott. 

A közösségi médiában gyorsan elterjedt ez a kijelentés, több nyelven és platformon, miközben Donald Trump éppen bejelentett elnöki győzelmét a 2024-es választásokon. 

Az állítás azonban valamelyest félrevezető: egyes Harris által megnyert államokban valóban szükség van azonosításra, és Trump is nyert olyan államokban, ahol nem kérnek igazolványt.

A választói azonosítás körüli vita az Egyesült Államokban már régóta megosztja a törvényhozókat: míg egyesek szerint szükséges a választási csalások megelőzésére, mások azt állítják, hogy az azonosítási követelmények akadályozzák azokat, akik nem rendelkeznek hivatalos igazolvánnyal. 

Egy februári Pew Research Center felmérés szerint 

az amerikaiak több mint 80 százaléka támogatja, hogy a szavazók fényképes igazolványt mutassanak be.

Ugyanakkor az online terjedő állítások nem állják meg a helyüket, és inkább azokat az alaptalan vádakat erősítik, hogy nem állampolgárok is szavaztak a választásokon.

Magyarics Tamást, az ELTE emeritus professzorát kérdeztük az ügy hátteréről. Íme, az ő meglátásai a közösségi médiában terjedő állítások és a valóság viszonyáról:

Hogyan értelmezi az interneten terjedő térképeket, és mennyire lehet megalapozott az a kijelentés, hogy Kamala Harris csak azokban az államokban nyert, ahol nem kérnek igazolványt a választóktól?

Ez a kijelentés túlzás – mondta Magyarics. A demokrata jelöltek az adott állam lakosságának összetétele, anyagi helyzete, ideológiai beállítottsága, iskolai végzettsége stb. miatt győznek ott, ahol győznek, elsősorban a keleti és a nyugati parti államokban. 

Valóban elképzelhető, hogy egyes helyeken nem állampolgárok is szavaznak, de a számuk aránylag csekély, és nem befolyásolja a végeredményt.

Fotó: X

Egyáltalán, létezik olyan, hogy nem kérnek fényképes igazolványt a választóktól egyes államokban? Amennyiben igen, ők hogyan igazolják maguk?
 

Vannak olyan államok, ahol nem kérnek fényképes igazolványt; például 

egyes helyeken közüzemi számlákkal is igazolhatja magát valaki

– tette hozzá a volt nagykövet.

Mennyire megbízhatónak tartja a képen ábrázolt információkat, és valóban létezhet-e összefüggés a választói igazolvány követelményei és a választási eredmények között?


Ténylegesen léteznek ilyen anomáliák, de ezek nem döntő jellegűek.

Ezt is ajánljuk a témában

Mennyire elterjedtek a választói igazolványra vonatkozó követelmények az Egyesült Államok különböző államaiban, és van-e különbség a szabályok között a demokraták vagy a republikánusok által irányított államok esetében?

Lehetnek különbségek az államok által megszabott követelmények között attól függően, hogy a helyi törvényhozás és a kormányzó melyik pártból kerül ki. 

A republikánusok, általában, a szigorítás mellett vannak.

Szakértői véleménye szerint mennyire gyakorolnak hatást a közösségi médiában megjelenő ilyen képek és állítások a közvéleményre?

A közösségi médiából tájékozódik a felmérések szerint az amerikai emberek többsége. 

A dezinformációkkal szemben nehéz védekezni, mert a cáfolatok általában kevésbé hatékonyak, és az emberek egy része a „nem zörög a haraszt ...” elve alapján hitelt ad sok őrültségnek, kezdve a lapos Föld hívőktől a különböző szektákig.

Láthatunk-e bármilyen hosszú távú trendet az amerikai választói azonosítási törvények szigorításában vagy lazításában? 

A 2020-as választások után egyes államok, pl. Georgia megpróbált szigorítani a választási törvényen; elképzelhető, hogy a jövőben mások is követik a példáját, főleg, ha az általános hangulat az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodókkal szembeni szigorúbb törvényi szabályozást támogatja.

Ezt is ajánljuk a témában

Milyen hatással lehetnek ezek a szabályozások a jövőbeli választásokra, és szükség van-e a szabályok egységesítésére, vagy továbbra is indokolt az államok autonómiája ezen a téren?

 Az Alkotmány jogosítja fel a tagállamokat arra, hogy megszervezzék a választásokat, így csak alkotmánymódosítással lehetne változtatni a jelenlegi gyakorlaton. 

Ennek lényegében semmi esélye sincs, mert ehhez a Kongresszus tagjai 2/3-nak a szavazata kell, majd a tagállamok 3/4-nek kellene 10 éven belül ratifikálni a módosítást.

 Egyik esetben sincs közel sem ilyen többség jelenleg – zárta gondolatait a szakértő.

 

 

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Phm045
2024. november 15. 08:51
reciproki................ te szopni jársz ide.................... neved ezentúl recip! szopni!
Phm045
2024. november 15. 08:42
nahát mily meglepő.......... még az is kiderült, hogy a demokratákra szavazatok száma magasabb, mint az adott államban a szavazatra jogosultak száma........
ZagerEvans2525
2024. november 14. 14:45
ne hagyjuk ki: még mozijeggyel is lehet szavazni némely államban, amennyiben a mozi az adott állam valamely településén üzemel.
MaBaker
2024. november 14. 09:28
ezt a "szakértőt" is jól pofán kéne baszni! az elmúlt 4-5 évben mást sem láttunk, minthogy az általa "laposföldhívők"-nek nevezett önállóan gondolkodni képes embereknek lett igazuk a mainstream propagandával szemben. vajon miért kúzdenek a demokraták foggal körömmel a fényképes azonosítás ellen? vajon miért nem tisztítják meg a szavazói listákat választások előtt a nem legális szavazóktól számos államban?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!