Nyitókép: Migránsok, miután sikertelenül próbáltak átjutni a La Manche-csatornán Franciaországból Angliába. (Sameer Al-Doumy/AFP)
Nagy-Britannia rekordszámú, magát melegnek valló menedékkérőnek engedélyezte, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye (EJEE) vonatkozó pontja alapján – hazájukban üldöznék őket a szexuális irányultságuk miatt – az országban maradhasson. Az ezen indokból tartózkodási engedélyt kapott menedékkérők száma tavaly 2133-ra emelkedett, szemben a 2022-es 762-vel és az azt megelőző évi 677-tel, illetve a 2019-es 475-tel – írja a The Telegraph.
A lap szerint az ugrásszerű növekedést egyesek azzal magyarázzák, hogy a koronavírus-járvány idején felhalmozódott kérvényeknek most sikerült a végére érni, a szkeptikusok azonban úgy vélik,
a menedékkérők egy része egyszerűen kijátssza a rendszert azzal, hogy a pozitív elbírálás reményében „melegnek adja ki magát”.
„Bár lehetetlen biztosra menni a tekintetben, hogy a szexuális irányultságok alapján menedékjogot kérők igazat mondanak, vagy sem, túl sok példa van rá, hogy kihasználják a jóhiszeműségünket” – mondta Alp Mehmet, az Egyesült Királyságba irányuló bevándorlás csökkentéséért kampányoló Migrationwatch UK elnöke is. Első körben Saheed Azeez esetét említette ezzel kapcsolatban, ami „valószínűleg csak a jéghegy csúcsa”.
A 33 éves nigériai férfi tavaly kapott menedékjogot az Egyesült Királyságban, miután azt állította, hogy a Boko Haram nevű militáns csoport megölheti melegsége miatt. Nem sokkal később kiderült, hogy három különböző nőtől három gyermeke született, majd több mint öt évre börtönbe zárták online csalás miatt:
az általa létrehozott hálózat összesen 272 áldozatot károsított meg 220 000 font értékben.
A The Telegraph cikke arról is beszámol, hogy 2023-ban a legtöbb pozitívan elbírált menekültkérelem pakisztáni, bangladesi és nigériai állampolgárokra vonatkozott, a legtöbb elutasított pályázó pedig Albániából érkezett; az albán menedékkérők mindössze tíz százaléka járt sikerrel. Nyolc ország – Afganisztán, Salvador, Szíria, Eritrea, Mianmar, Líbia, Szent Vincent és a Grenadine-szigetek, Jemen – esetében az onnan érkezők kérelmének száz százalékát elfogadták.