Beindították Franciaország legnagyobb atomerőművét
A franciák továbbra is az atomenergiára tesznek, sok tucat reaktor működik az országban.
Az Energia Charta Egyezmény megújításáról konferenciáztak az MCC-ben.
Fotó: Pixabay
Az Energia Charta Egyezményt az 1990-es években kötötték, hogy segítse a határokon átnyúló energetikai együttműködést. Ez a szerződés most válaszúthoz érkezett. Bár eredeti célja az volt, hogy befektetéseket csalogasson a volt kommunista országokba, egyre többet kritizálják. 2017-ben modernizációs folyamat indult el, és 2022 júniusában fogadták el a javított szöveget. Az MCC, a HAA és az ESSEC Business Iskola most konferenciát szervezett az egyezmény modernizálásának folyamatáról.
A köszöntőt Sándor Lénárd, az MCC jogi iskola vezetője mondta. Mint kiemelte,
az MCC Jogi Iskolában szeretik a válaszutakat,
és szeretnek olyan jogi dilemmákról vitázni, amelyek relevánsak az életünkben. A cél, hogy tehetséges elméket oktassunk, s hogy kihívásokat keressünk. Az energia stratégiailag fontos volt a történelemben. A hidegháború vége lehetőséget jelentett az integrációra és áthidalta a szakadékokat. A szóban forgó megállapodás esetében kooperáció az energiaszektorban és a megfelelés az EU-s jognak nehézségeket jelentett, ennek megoldásáról szól most ez a konferencia.
Ezt követően Atsuko Hirose, az ECT Titkárság ügyvezető elnöke tartott beszédet. Hirose szerint a konferencia nagyon aktuális, mert
az Energia Charta Egyezményt rövidesen átalakítják, és ez lesz a legmodernebb hasonló szerződés a világon.
Jelenleg nagy szükség van a magánbefektetésre a tiszta energia terén. Az űr a jelenlegi és a szükséges befektetések között egyre nagyobb a fejlődő országokban. Tehát szükségünk van a tiszta energiára és el kell kerülni a befektetők és államok közötti konfliktust.
Hogy a befektetések érkezzenek, nem csak fizikai infrastruktúrára van szükség, hanem lehetővé tevő jogi szerkezetre is.
Az Energia Charta Egyezmény éppen ezt teszi lehetővé. Alapvető elvei a nyitott és kompetitív energiapiac, a befektetések védelme, a liberalizáció és a non-diszkrimináció. Célja, hogy stimulálja a külföldi befektetést. Jelenleg 48 tagja van hat kontinensen. Kritikát is kap persze, de az új szövege megadja a “best practice”-t, bátorítja a befektetést, és megerősíti az elhatározást, hogy fejlesszük a nemzetközi kereskedelmet.
Marosvári Csaba energiaellátási biztonságért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy
az Egyezmény egy remek példája a befektetés ösztönzésének és védelmének a hidegháborút követő évtizedekben.
Az Egyezmény egyike a legszélesebb együttműködési fórumoknak a korábbi nyugati és keleti tömbök országai között. Az államtitkár kiemelte a konnektivitás vízióját, mely manapság nagyon fontos. A szerződés óta persze eltelt 30 év, ami hosszú idő, és ezért néhány dolgot igazítani, javítani kell az új valóság tükrében.
Marosvári szerint nem lehet veszélyeztetni azzal a jogi stabilitást, hogy a kötelességek közül válogatunk, továbbá nem lehet szétszerelni platformokat, amelyeknek célja az volt, hogy összekössék a résztvevőket és védjék a közös érdekeket. A változás korszakában fontos, hogy meglegyenek ezek a platformok, mint az érdekek védelmének alapja. A klímaváltozás hatásai egyértelműek, küzdenünk kell ellene és csökkenteni a károkat. A megoldások terén szükség van az energiaszektorba való fektetésre, és több fajta megoldás keresésére. Az egyezmény egy fontos platform ehhez. A feladat, hogy tartsuk életben a megállapodást, és fektessünk be a megújítható energiaforrásokba. Ehhez egy fontos lépés az egyezmény megújítása.