Innentől hivatalos: a Harvard politikai intézete a demokrácia nevében sutba dobta a pártatlanságot
Már a látszatra sem hajlandó adni a világ egyik legjobb hírű egyetemének politikai intézete.
Mindössze hat hete maradt a Demokrata kormányzatnak, hogy gondoskodjon Ukrajna támogatásáról, mielőtt a Trump-adminisztráció hivatalba lép.
Nyitókép: Andrew Leyden / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Joe Bidennek hat hete van arra, hogy kritikus döntéseket hozzon Ukrajna támogatására, mielőtt a Trump-adminisztráció hivatalba lép. A rendelkezésére álló lehetőségek között szerepel a befagyasztott orosz vagyon felszabadítása és Ukrajna NATO-tagságának előmozdítása. Mindeközben az ukrán vezetés sürgeti az Egyesült Államokat, hogy tegyenek meg mindent a háborús finanszírozás biztosítására – írta meg a Kyiv Independent.
A lap szerint Joe Biden amerikai elnök „béna kacsává” vált, belépve a kormányzati átmenet időszakába, amely hagyományosan csökkenő befolyást, növekvő jelentéktelenséget és az utódra való felkészülést jelenti. Ugyanakkor ez az időszak lehetőségeket is tartogat, hiszen sok elnök ilyenkor hoz meg olyan döntéseket, amelyeket a választások előtt nem tudott volna. Egy ilyen lépés lehet például a vitatott kegyelmek kiadása.
Jessica Berlin, a CEPA vezető elemzője szerint Bidennek most lehetősége van arra, hogy „a történelem legkevésbé béna kacsája” legyen, és az Ukrajnának szánt segítséget sürgősen elküldje. Ez különösen fontos lehet, mivel Donald Trump november 5-i választási győzelme után komoly aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Amerikai eddigi segélyezési politikája a jövőben is folytatódni fog.
Trump kijelentései az elemző szerint még jobban felerősítették ezeket a félelmeket.
Az elnöki hatalom átadása a Fehér Házban óriási következményekkel járhat Ukrajnára nézve, különösen most, amikor az orosz erők hónapok óta a leggyorsabb előretörésüket produkálják, és észak-koreai csapatok jelentek meg az orosz Kurszk régióban. A Biden-adminisztrációnak több lehetősége is van az asztalon, és a spekulációk egyre fokozódnak arról, hogy melyeket választhatja.
Kurt Volker, az Egyesült Államok korábbi különmegbízottja, elmondta, hogy a kormányzatban arról is szó esett, hogy gesztust kellene tenni Ukrajna NATO-tagsága felé, vagy hogy jóváhagyják a nagy hatótávolságú fegyverek használatát, mélyen Oroszország belsejében. Aaron Gasch Burnett, a berlini Demokratikus Stratégiai Kezdeményezés projektmenedzsere szerint azonban a legkézenfekvőbb megoldás az lenne, ha Biden lefoglalná az Egyesült Államokban befagyasztott orosz vagyont, és Ukrajnának adná. Az Egyesült Államok repo törvénye lehetőséget ad Bidennek erre, és
akár 16 milliárd dollárnyi orosz eszközt is azonnal átcsoportosíthatna.
Egyes európai országok, mint Franciaország és Németország, ellenzik ezt a lépést, tartva az orosz megtorlástól, és a G7-ek megállapodása inkább kamatfedezett kölcsönök formájában próbálja kezelni a helyzetet. Burnett azonban úgy véli, hogy a Trump-adminisztrációval szemben Bidennek erős érve lenne: ha
Trump csökkenti az Ukrajnának nyújtott segélyeket, az európai országoknak kellene átvállalniuk a terhet.
Ukrajna sürgeti az Egyesült Államokat, hogy minél több befagyasztott orosz vagyont fordítson a védelemre. Heorhii Tykhyi, az ukrán külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy „igazságos”, ha Oroszország fizet az általa okozott károkért, és hogy ezek a pénzek fontos szerepet játszanának az ukrán védelmi finanszírozásban. A katonai támogatás kapcsán a Pentagon november 7-én közölte, hogy minden fennmaradó segélyt január előtt Ukrajnába juttat. Az amerikai készletekből fegyvereket biztosító Elnöki Lehívási Hatóság 4 milliárd dollárt, míg az Ukrán Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés további 2 milliárd dollárt biztosít Ukrajnának.
Volker szerint Biden másik fontos lépése az lenne, ha Ukrajna végre használhatná a nyugati fegyvereket Oroszország mélyebb területein, például az amerikai ATACM rakétákat.
Nincs semmi, ami indokolná, hogy Oroszország bárhonnan megtámadhatja Ukrajnát, de Ukrajna ne vághasson vissza
– mondta Volker.
Bár az azonnali NATO-tagság nem valószínű, a Financial Times értesülései szerint Biden még távozása előtt előmozdíthatja Ukrajna csatlakozási kérelmét. Volker óva int attól, hogy ezt a lépést túl korán tegyék meg, hangsúlyozva, hogy a szövetségesekkel való koordináció elengedhetetlen.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Már a látszatra sem hajlandó adni a világ egyik legjobb hírű egyetemének politikai intézete.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„Sajnos ez a fegyver kifejezetten az élőerő ellen van, illetve a civil lakosság ellen” – kommentálta a biztonságpolitikai szakértő.
Putyin a háború kirobbanása óta nem hozott ilyen döntést.
A jelek szerint a volt amerikai nagykövet még mindig nem érti teljesen a magyar külügyminiszter gondolatmenetét.