Nem sikerült Grúziát beletolni a háborúba, s hirtelen nagy lett a kavarás a választás körül
Amerikai szavazatszámlálók vitáznak amerikai exit pollokkal, miközben az EBESZ szerint ez is pont olyan választás volt, mint a korábbiak. Mélyfúrás!
Ezen felül szankciókkal is büntetnék a választást megnyerő Georgiai Álom párt politikusait.
Ahogy korábban a Mandiner is megírta, nem sikerült Grúziát beletolni a háborúba, így az országot az elmúlt időben is kormányzó Georgiai Álom párt nyerte a választásokat. Bár még az EBESZ jelentései szerint is jelentősen szabadabbak és demokratikusabbak voltak a mostani választások, mint a jelenlegi ellenzék által 2008-ban és 2012-ben szervezettek, az Európai Parlamentben ezt másképp látják.
Ezt is ajánljuk a témában
Amerikai szavazatszámlálók vitáznak amerikai exit pollokkal, miközben az EBESZ szerint ez is pont olyan választás volt, mint a korábbiak. Mélyfúrás!
Egy strasbourgi ülésen a képviselők 444-72 arányban megszavazták azt az indítványt, amely alapján a dél-kaukázusi ország parlamenti választási eredményeit érvénytelennek nyilvánítják, azzal érvelve, hogy az eredmények „nem tükrözik megbízhatóan a grúz nép akaratát” – mutat rá a Világgazdaság.
Az indítvány azt követeli, hogy a választásokat egy éven belül nemzetközi felügyelet mellett ismételjék meg.
Úgy tűnik, az EP teljesen illegitimnek tekinti a választáson nyertes pártot, ugyanis a Parlament döntése arra is felszólítja az uniós intézményeket és tagállamokat, hogy ne létesítsenek vagy tartsanak fenn kapcsolatot a Georgiai Álom által alakított kormánnyal, amelyet az utóbbi hónapokban keményen kritizáltak a civil szervezetekkel és az LMBTQ+ közösségekkel szemben hozott törvények miatt.
Az indítvány emellett arról is rendelkezi, hogy a kormánypárt vezető politikusai és legnagyobb támogatói ellen a blokk kemény szankciókat is vezessen be.
„Georgia európai integrációjának jövője forog most kockán. A választási folyamatokat ki kell vizsgálni, szigorúbb ellenőrzést kell bevezetni és nemzetközi felügyelet mellett meg kell ismételni azokat” – nyilatkozta Rasa Juknevičienė litván EP-képviselő a Politicónak.
Csütörtökön az ország újonnan kinevezett külügyminisztere, Maka Bochorishvili azt mondta, hogy
az EP döntése „pontatlan információkon és hazugságokon” alapul,
és ragaszkodott ahhoz, hogy az ország a kapcsolatok példátlan megszakadása ellenére 2030-ig csatlakozni fog a blokkhoz.
Nyitókép: Vano SHLAMOV / AFP