Bármikor dőlhet a dominó: egy lépésre került attól Le Pen, hogy megbuktassa a francia kormányt
„Ha ezt a vörös vonalat valóban átlépik, akkor meg fogjuk szavazni a bizalmatlansági indítványt” – mondta a Nemzeti Tömörülés vezéralakja.
A felméréseket a La Tribune Dimanche, illetve a Le Journal du Dimanche című hetilapok tettek közzé vasárnap.
Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Csökkentek Michel Barnier francia miniszterelnök népszerűségi mutatói novemberben, és a lakosság 53 százaléka támogatna egy bizalmatlansági indítványt a kormány ellen – derül ki két felmérésből, amelyeket a La Tribune Dimanche, illetve a Le Journal du Dimanche című hetilapok tettek közzé vasárnap.
Az Ifop közvélemény-kutató intézet által 2005 francia választókorú állampolgár megkérdezésével november 13. és 21. között készült reprezentatív felmérés szerint míg a szeptemberi kinevezést követően a megkérdezettek 45 százaléka, októberben pedig a 40 százaléka mondta azt, hogy elégedett Michel Barnier-vel, addig ez az arány mostanra 36 százalékra csökkent.
Ezzel párhuzamosan az Ipsos által ezer francia nagykorú megkérdezésével november 20. és 22. között készült felmérés azt jelezte, hogy a franciák 53 százaléka támogatná a kormány megbuktatását a parlamentben.
Pártokra lebontva leginkább a bizalmatlansági indítványt benyújtani tervező radikális baloldali Engedetlen Franciaország szavazói (88 százalék) szeretnék Michel Barnier távozását, a Szocialista Párt (73 százalék) és a Marine Le Pen fémjelezte jobboldali Nemzeti Tömörülés (67 százalék) tábora előtt.
Marine Le Pen szerdán bejelentette, hogy támogatni fogja a baloldal bizalmatlansági indítványát a kormány megbuktatására, amennyiben Michel Barnier miniszterelnök és kormánya átviszi a parlamenten a franciák vásárlóerejét csökkentő költségvetési tervezetet.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ha ezt a vörös vonalat valóban átlépik, akkor meg fogjuk szavazni a bizalmatlansági indítványt” – mondta a Nemzeti Tömörülés vezéralakja.
A jelenlegi kormánynak, amelyet a hagyományos jobboldali pártok és Emmanuel Macron államfő centrista pártja támogat, nincs többsége a nemzetgyűlésben, ezért a 2025-ös költségvetést a várakozások szerint parlamenti szavazás nélkül kívánja elfogadtatni. A francia alkotmány 49.3-as cikke alapján egy tervezet akkor is a parlament által elfogadottnak tekintendő, amennyiben a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és azt követően bizalmatlansági indítvánnyal 24 órán belül nem mozdítják el a kormányt. A baloldal viszont a nyilatkozatok szerint bizalmatlansági indítványt tervez benyújtani.
Az alkotmány alapján a köztársasági elnök az előző nemzetgyűlési választások után egy évig nem írhat ki újabb választást, ilyen így leghamarabb 2025 júliusában lehetséges. Ezért amennyiben Michel Barnier kormányát idén megbuktatja a nemzetgyűlés, elképzelhető, hogy az államfő ismét őt nevezi ki miniszterelnöknek.
Az Ifop felmérése szerint ezt a franciák 29 százaléka szeretné, 33 százalékuk egy új személyt látna szívesebben egy, a jelenlegihez hasonló politikai támogatottságú, azaz jobboldali-centrista kormány élén,
míg a megkérdezettek 38 százaléka egy baloldali miniszterelnök és kormány kinevezését támogatná.
(MTI)