Az egyetemi oktató felidézte, hogy a csúcstalálkozó végén a résztvevők nyilatkozatot adtak ki, melyben kiemelték „az új hatalmi központok kialakítását, amelyek
egy igazságosabb, demokratikusabb és kiegyensúlyozottabb, többpólusú világrend útját kövezhetik ki”.
Továbbá egybehangzóan kijelentették, hogy „a nemzetközi kapcsolatok jelenlegi felépítését úgy kell átformálni, hogy az jobban tükrözze napjaink realitásait”.
A BRICS-csúcson jelenlévő országok továbbá célba vették az Egyesült Államok és szövetségesei által bevezetett szankciókat is, melyekről úgy vélekednek, hogy „aláássák az ENSZ Alapokmányát, a többoldalú kereskedelmi rendszert, valamint a fenntartható fejlődésről szóló és a környezetvédelmi megállapodásokat”.
Mély történelmi gyökerek
Jeffrey D. Sachs írásában ismertette, hogy a neokonok globális hegemóniára való törekvésének „mély történelmi gyökerei” vannak. „A 19. században az a cél lebegett a szemük előtt, hogy Észak-Amerikát az őslakosok kiszorításával meghódítsák. A második világháború során az »amerikai század« eszméjét vallották, miszerint a háború után az USA áll világ élére. A Szovjetunió 1991-es összeomlásával pedig az amerikai nagyzási téveszmék felerősödtek. Miután Amerika hidegháborús nemezise eltűnt,
a felemelkedő neokonzervatívok egy új világrendet képzeltek el, melyben az Egyesült Államok az egyetlen szuperhatalom és a világ rendfenntartója.
Külpolitikai eszközeik a háborúk és a rendszerváltó műveletek voltak, amelyekkel a nekik nem tetsző kormányokat akarták megdönteni” – sorolta, hozzátéve, hogy „9/11-et követően a neokonok hét kormány megdöntését tervezték az iszlám világban, kezdve Irakkal, majd Szíriával, Libanonnal, Líbiával, Szomáliával, Szudánnal és Iránnal”.