A CNN-nél teljesen fel vannak háborodva Putyin rakétáján (VIDEÓ)

2024. november 22. 17:37

Az elrettentés hidegháborús doktrínájától jócskán eltér, amit a ballisztikus rakétával Oroszország elkövetett – írják.

2024. november 22. 17:37
null

Nyitókép: KCNA VIA KNS / AFP

Oroszország csütörtökön egy több robbanófejjel ellátott, nukleáris képességű ballisztikus rakétát vetett be Ukrajna ellen, amely szakértők szerint az eddigi elrettentési doktrína egyértelmű megsértése. 

A rakéta, amelyet Vlagyimir Putyin „több robbanófejes ballisztikus rakétaként” írt le, a háború újabb aggasztó eszkalációját jelzi, és új szintre emeli Moszkva konfliktusát a Nyugattal – riogat a CNN

Bár a robbanófejek nem voltak nukleárisak, alkalmazásuk a hagyományos hadviselésben tovább fokozza a globális bizonytalanságot.

A hidegháború óta a ballisztikus rakéták az „kölcsönösen biztosított megsemmisítés” (MAD) elvét testesítették meg, amely az atomháború elkerülésének alapját képezte. 

Az ilyen fegyverek célja nem a harctéri használat volt, hanem a nukleáris fegyverek bevetésének megakadályozása. Azonban a szakértők, köztük Hans Kristensen, az Amerikai Tudósok Szövetségének nukleáris információs projektjének igazgatója szerint a több robbanófejes rakéták (MIRV-ek) nem csupán elrettentésre szolgálhatnak, hanem egy esetleges első csapásra is ösztönözhetik az érintett feleket. 

Az ilyen technológia alkalmazása egy „használd vagy veszítsd el” helyzetet teremthet, amely válsághelyzetben gyors támadásra kényszerítheti a feleket.

Ezt is ajánljuk a témában

Ukrajna elleni háborúban már korábban is alkalmaztak nyugati nagy hatótávolságú eszközöket, például HIMARS rakétákat és Storm Shadow cirkálórakétákat, 

amelyekkel az ukrán fegyveres erők hatékonyan támadták az orosz utánpótlási vonalakat és parancsnoki központokat. 

Moszkva többször fenyegetett retorzióval ezen eszközök használata miatt, de a Nyugat továbbra is elkötelezett maradt a modern fegyverek biztosítása mellett. 

Ezek az esetek is mutatják, hogy a háború eszkalációs szintje egyre magasabbra emelkedik, és most az orosz MIRV-ek bevetése új fejezetet nyitott a konfliktusban.

Ezt is ajánljuk a témában

Oroszország lépése figyelmeztetésként is értelmezhető más nukleáris hatalmak számára, amelyek szintén rendelkeznek MIRV technológiával. 

Az Egyesült Államok, Kína, az Egyesült Királyság és Franciaország mellett India és Pakisztán is folyamatosan fejleszti hasonló képességeit. A szakértők szerint ez egy globális nukleáris fegyverkezési verseny új korszakát indíthatja el, amely tovább csökkenti a válságstabilitást. 

Ahogy a világ egyre több MIRV-et állít rendszerbe, egyértelművé válik, hogy a globális biztonsági környezet sokkal veszélyesebbé vált.

Egy videó az új rakéta becsapódásáról itt nézhető meg:

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 149 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
herden100
2024. november 23. 06:36
Nyugati reakciók: m.youtube.com/watch?v=o5Xkf8sOR90&pp=QAFIAQ%3D%3D
2024. november 23. 06:25 Szerkesztve
121
békalepcse2.0
2024. november 22. 22:04
Aki nem értené. Az amcsik száz számra építettek atombiztosnak hitt bunmereket maguknak és ez a csapás mindegyiket múltidőbe tette. Na ettől frusztráltak annyira a fejletlen nyugaton...
pandalala
2024. november 22. 21:44
" A hidegháború óta a ballisztikus rakéták az „kölcsönösen biztosított megsemmisítés” (MAD) elvét testesítették meg, amely az atomháború elkerülésének alapját képezte. " Ez ma már marhaság. Van olyan ballisztikus rakéta is amely még az 1000 km hatótávolságot sem éri el .... Na meg a MIRV. Az sem atomtöltetet jelent. Ráadásul, az amcsik pl. kevésbé vannak rákattanva a MIRV használatára ICBM-ek esetén ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!