Nem lepte meg a magyar minisztert: „A liberálisok csúnyán elhasaltak, meg is indult a támadás”
„Mi készen állunk a kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködés fejlesztésére és az európai integrációs folyamat támogatására” – írta Szijjártó Péter.
A lap meglehetősen szubjektíven számolt be a hírről.
Nyitókép: AFP/Kisbenedek Attila
Ahogy arról a Mandineren beszámoltunk, szombaton parlamenti választást tartottak Georgiában, amelyet a Grúz Álom nevű jobboldali, békepárti párt nyert a voksok 54 százalékával. A párt 91 mandátumra számíthat a 150 fős törvényhozásban, amely a képviselői helyek 60,6 százaléka.
Az ellenzéki pártok a választás után közölték, hogy nem ismerik el a hivatalos eredményeket,
az egyik politikus egyenesen „alkotmányos puccsnak” nevezte azokat.
„Nincs új a Nap alatt: Georgiában szombaton nem azok nyerték a választást, akiket erre Brüsszel és a liberális mainstream kijelölt, hanem a szuverenitás-, béke- és családpárti kormányzópárt, mely nyíltan a nemzeti érdeket helyezi előtérbe” – reagált a hírekre a Facebook-oldalán Szijjártó Péter.
Vasárnap arról is beszámoltunk, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos látogatást tesz Georgiában (Grúzia) október 28-29-én.
A médiaértesülések szerint Irakli Kobakhidze miniszterelnök hívta meg magyar kollégáját,
és a delegációban részt vesz Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, valamint Varga Mihály pénzügyminiszter is.
A Politico érdekesen számolt be a hírről: a brüsszeli lap egyenesen azt állította, hogy a magyar miniszterelnök találkozója georgiai hivatali partnerével „szakítás” az Európai Unió többi vezetőjével.
A lap arról is beszámolt, hogy Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője egy az Európai Bizottsággal közösen kiadott közleményben azt írta a hétvégi georgiai választásokról, hogy a megfélemlítés és az eljárási szabálytalanságok mellett „egyenlőtlen versenyfeltételek, polarizált légkörben zajló, megosztó kampány, valamint a közelmúltbeli törvénymódosítások választási folyamatra gyakorolt hatásával kapcsolatos jelentős aggodalmak” övezték.
Orbán Viktor vasárnap megerősített georgiai látogatása csak nemzeti minőségben történhet,
mivel a magyar kormányfő nem beszélhet az Európai Unió nevében, annak ellenére, hogy Magyarország tölti be az unió soros elnöki posztját” – mondta a brüsszeli lapnak egy név nélkül nyilatkozó EU-s diplomata. Ehhez hasonlóan fogadták korábban azt is a nyugati sajtóban, amikor Orbán Viktor az orosz–ukrán háború megoldása érdekében békemisszióba kezdett.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Mi készen állunk a kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködés fejlesztésére és az európai integrációs folyamat támogatására” – írta Szijjártó Péter.