Jogállami leszámolás: így támadja a Tusk-kormány a lengyel jobboldalt
Eddig soha nem látott mélységbe süllyedt a Donald Tusk vezette balliberális koalíciós kormány jobboldali politikusok elleni boszorkányüldözése.
Lázadással néz szembe az EU, miután Donald Tusk lengyel miniszterelnök bejelentette: felfüggesztik a menedékkérelmeket.
Nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Lengyelország kormánya ideiglenesen fel szeretné függeszteni azt a rendszert, hogy az országba érkező migránsok menedékjogot kérvényezhetnek, ez azonban ütközne az Európai Unió jelenlegi szabályozásával – számolt be a Politico.
„Jogunk és kötelességünk, hogy megvédjük a lengyel és az európai határt. Erről senkivel sem vagyunk hajlandóak tárgyalni”
– írta Tusk a közösségi oldalán.
Donald Tusk korábban az Európai Tanács elnöke volt, valamint vezető tagja az Európai Néppártnak, amelyhez Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke is tartozik. Kijelentései azt jelzik: az egész kontinensen változások zajlanak a migrációs politikában.
A Politico cikke szerint a kemény határpolitika része Tusk azon törekvésének is, hogy a pártja a jövő évi elnökválasztás megnyeréséhez vezető pozícióba kerüljön. A lengyel választók ugyanis egyre szkeptikusabban viszonyulnak a migránsok befogadásához.
Az elmúlt három évben Lengyelországban több ezer ember próbált meg átjutni a Fehéroroszországgal közös határon. Alekszandr Lukasenko fehérorosz vezető arra biztatta őket, hogy repüljenek Minszkbe, majd a fehérorosz hatóságok a lengyel és a litván határ felé irányították őket.
A lengyel hatóságok Lukasenko taktikáját a migráció „fegyverré tételének” nevezték, amellyel ártani akar az EU-nak.
Tusk elmondta, hogy csak 2024-ben legalább 26 ezer ember – főként a Közel-Keletről és Afrikából – lépett át Fehéroroszországból lengyel területre. Ez Németországot is arra késztette, hogy saját határkorlátozásokat vezessen be, és panaszkodott arra, hogy a migránsok az EU-ba való bejutás után nyugat felé indulnak.
Ennek hatására a lengyel kormány szombaton bejelentette, hogy felfüggeszti az újonnan érkezők menedékkérelmi jogát.
Brüsszel figyelmeztetett, hogy ez szinte biztosan összeegyeztethetetlen a blokk egészére vonatkozó szabályokkal.
Tusk megjegyezte, hogy a finnek is hasonló rendelkezést vezettek be.
A Politico megjegyzi: egyre több ország akar változtatni a migrációs politikán, amit a lap cikke nem az illegális bevándorlással kapcsolatos problémáknak tulajdonít, hanem a populista pártok térnyerésének.
Az Európai Bizottság júniusban új migrációs intézkedéscsomagot terjesztett elő, amelynek célja, hogy növelje a tagállamok hatáskörét az illegális bevándorlók visszaküldésére, valamint hogy „állandó, jogilag kötelező erejű, de rugalmas szolidaritási mechanizmust vezessen be annak biztosítására, hogy egyetlen uniós ország se maradjon magára, amikor nyomás nehezedik rá.”
Az Oroszországgal és Fehéroroszországgal határos országok azonban aggódnak, hogy ezek az intézkedések még mindig túlságosan bátortalanok.
„A jelenlegi migrációs szabályok nem oldják meg azt a biztonsági kihívást, amelyet például az EU keleti határán látunk” – mondta az egyik érintett ország diplomatája a brüsszeli lapnak.
A diplomata szerint az uniós vezetők e heti európai tanácsi ülésén „őszinte vitát kellene folytatni az új típusú kockázatok világos azonosítása és megértése érdekében.”
Ezt is ajánljuk a témában
Eddig soha nem látott mélységbe süllyedt a Donald Tusk vezette balliberális koalíciós kormány jobboldali politikusok elleni boszorkányüldözése.