Megígérték, megcsinálják: bekeményít a bevándorlás terén Hollandia
A Szabadságpárt vezette holland négypárti kormány bemutatta migrációs politikai terveit.
Elutasítják az EU illetékes miniszterei a holland különutasságot.
Fotó: illegális migráció Spanyolország határainál (nyitókép: AFP)
A napokban találkoztak az Európai Unió tagállamainak migrációval foglalkozó miniszterei. A tanácskozáson szóba került Hollandia terve, hogy kivételt kérnének az uniós migrációs politika alkalmazása alól. Az „opt-outnak” nevezett kivételt Magyarország is igényli, hazánk sem akar részt venni az uniós migrációs politika jelenlegi rendjében.
Ezt is ajánljuk a témában
A Szabadságpárt vezette holland négypárti kormány bemutatta migrációs politikai terveit.
A Luxemburgban tartott uniós miniszteri értekezleten azonban több miniszter is elutasította a hollandok terveit.
Nancy Faeser német belügyminiszter szerint az „opt-out” nem jó ötlet. Ylva Johansson svéd uniós biztos pedig azt hangsúlyozta:
a holland ötlet megvalósításához az EU alapszerződéseit kellene módosítani,
mert a jelenleg érvényes szerződések alapján a kivételezésre nincsen lehetőség.
Mint a European Conservative felhívja a figyelmet, a holland javaslat arra a problémára lenne válasz, hogy a tagállamok nem tudják kitoloncolni az elutasított menedékkérőket. Hollandia viszont a tömeges migráció egyik fő célpontja, és a kis területű, túlnépesedett országban nagy terheket ró a közszolgáltatásokra a bevándorlók tömege.
A migránsokat kibocsátó országok pedig nemigen kívánnak együttműködni a bevándorlást terheit nyögő európai államokkal, nem fogadják vissza szívesen és tömegével az eltávozókat. Ha a migránsoknak pedig elvesznek a személyes iratai útközben, vagy pedig direkt el is hagyják őket, akkor a kibocsátó és a célba vett, ámde elutasító országok között jogi homályzónában maradnak a migránsok.
A hollandok azt szeretnék, hogy „visszafordítási csomópontok” létesüljenek az EU külső határainál (messze Hollandiától),
de más országok viszont az „egységet” preferálják a migrációs politika ügyében.
Gunnar Strömmer svéd igazságügyi miniszter például úgy látja, az uniós migrációs paktum szerinte hatékony, működőképes, és nem gondolja, hogy egyedi megoldásokat kellene keresnie az egyes országoknak.