Korábbi német kancellár: Furcsa, ha azt mondom, remélem, Trump nyer?
A Die Weltwoche portréinterjújában a szociáldemokrata Gerhard Schröder mesélt életútjáról, menekültkérdésről és Orbán Viktor is szóba került.
A volt kancellárt Putyin-barátsága miatt tavaly kis híján kizárták a pártjából, most az új SPD-vezetés visszavárja.
Nyitókép: Gerhard Schröder a Mecklenburgi Állami Színház ünnepségén 2024. október 3-án / fotó: JENS BUTTNER / dpa Picture-Alliance via AFP
Gerhard Schröder tavaly túlélt egy kísérletet a Németországi Szociáldemokrata Pártból (SPD) való kizárására – egy helyi választottbíróság megállapította, hogy a volt főtitkár politikai és gazdasági tevékenységeivel nem sértette meg a párt alapszabályát.
Mégis, Schröder régóta persona non grata az SPD-ben,
az orosz energetikai cégekkel való üzletelése, valamint baráti viszonya Vlagyimir Putyinal (ráadásul az ukrajnai háború óta kétszer is találkozott személyesen az orosz elnökkel) régóta szálka a szocdemek szemében – írja a Politico.
Változnak azonban az idők: Matthias Miersch, aki az SPD választási kampányát irányítja, és akit sokan az SPD jövőbeli vezetőjeként tartanak számon, a német Stern magazinnak adott interjújában úgy fogalmazott a párt és Schröder kapcsolatára vonatkozó kérdésre, hogy
a volt kancellárnak helye van a pártban, ezzel egyértelmű jelét adva a feszült kapcsolat enyhülésének.
„Nem szabad fekete-fehér kategóriákban gondolkodnunk” – mondta Miersch a Stern-nek. „Élete munkája előtt tudok tisztelegni, még akkor is, ha alapvetően más a véleményem Putyinról és az Ukrajna elleni támadásról".
A SPD-kampányfőnök szerint Schröder – aki 1998 és 2005 között irányította Németországot – „sokat ért el", például elérte, hogy Németország kimaradjon az Egyesült Államok által vezetett iraki háborúból, bevezette az egész napos iskolai programot és legalizálta az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatát.
Oroszországgal kapcsolatban Miersch kijelentette: a jelenlegi SPD-vezető, kancellár
Olaf Scholz is kész beszélni Putyinnal, hiszen „a párbeszéd és az elrettentés ugyanannak az éremnek a két oldala”.
A Politico írása megjegyzi: az SPD régóta egy kényes határon mozog – egyrészt támogatja, hogy Németország erőteljes katonai támogatást nyújtson Ukrajnának, másrészt „békepártiként" pozicionálja magát saját balos szavazóbázisa felé, azt sejtetve, mintha vezetőjük lenne a garancia arra, hogy az orosz háború nehogy kicsússzon az irányítás alól.
Ezt is ajánljuk a témában
A Die Weltwoche portréinterjújában a szociáldemokrata Gerhard Schröder mesélt életútjáról, menekültkérdésről és Orbán Viktor is szóba került.
--
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Ha nem lennénk brüsszeli és amerikai megszállás alatt, mi is mehetnénk, hogy béke legyen.
Nagy bejelentést tett Andrzej Duda.
Érezhető a fokozódó külső nyomás a Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke szerint.