Így járnak el a nyugati hatóságok, hogy ne kelljen azt mondani egy terroristára, hogy iszlamista

2024. október 31. 18:32

Legutóbb három hónap után derült ki, hogy a southporti mészárlás elkövetője Al-Kaida oktatóanyagot olvasgatott. És nem ezt az első eset, hogy eltitkolják egy támadó motivációját.

2024. október 31. 18:32
After the knife attack at the Solingen city festival

Nyitókép:  Gianni Gattus/picture alliance via Getty Images

Júliusban egy 17 éves fiatal késsel támadt rá az angliai Southport városában egy táncórára, amit 12 év alatti kislányoknak tartottak. A támadó brutális kegyetlenséggel mészárolt le három hat és kilenc év közötti kislányt. A támadás során nyolc másik gyermek és két felnőtt is megsérült. Sok brit, iszlamista motivációt sejtett a gyerekeket célzó támadás mögött, amely következtében zavargások törtek ki, amelyek során mecseteket is megrongált a feldühödött tömeg. 

A brit hatóságok három hónapig hallgattak a gyanúsított motivációjával kapcsolatban, most azonban kiderült: iszlamista volt a támadó.

A ruandai származású, de angliai születésű Axel Rudakubanát biológiai fegyver előállítására irányuló kísérlettel és terrorista kézikönyv birtoklásával vádolták meg. Gyakran előfordult az elmúlt években, hogy egyértelmű iszlamista támadások esetén, a rendőrség azt állította, hogy nem nevezhető terrornak az eset, vagy éppen tagadták, hogy az iszlám motiválta volna a támadást. 

Mi a terror? 

Egyes szakértők szerint sok esetben nem feltétlenül egyszerű megállapítani, hogy terrorcselekmény történt, vagy más motivációja volt a támadónak. 

2023 októberében Ahmed Alid marokkói menedékkérő egy hartlepooli utcán meggyilkolta a vele éppen szembe jövő Terence Carney nevű nyugdíjas férfit. A bíró azt állította, hogy a férfi azért cselekedett így, mert bosszút akart állni Izraelen a gázai háborúért. A férfit nem vádolták terrorizmussal, annak ellenére, hogy az ügyészség megerősítette, hogy iszlamista motivációból cselekedett – számolt be a Telegraph. 

Gyakran előfordul olyan is, hogy bár a támadó egyértelművé teszi, hogy iszlamista, a rendőrség mégis úgy tesz, mintha rejtély lenne a motiváció.

Ez történt például Chicagóban néhány nappal ezelőtt, miután egy Sidi Mohamed Abdallahi nevű férfi bement a zsidónegyedbe lelőtt egy éppen zsinagógába tartó zsidó férfit, majd „Allahu Akbár” kiáltások közepette tűzharcba keveredett a rendőrökkel. Ennek ellenére a chicagói rendőrség azt állította, hogy ki kell nyomozni, milyen okból követte el a támadást Abdallahi. A rendőrség szerint az sem volt egyértelmű, hogy meg lehet-e állapítani gyűlölet bűncselekményt. 

Mentális betegség vagy gyűlölet? 

Nyugat-Európában több olyan eset is volt, ahol terrortámadást követően a bíróság mentális betegséget állapított meg a támadónál, ezzel is enyhítve a bűncselekmény súlyosságát. 

2020-ban Augsburgban egy tunéziai migráns egy machetével támadott rá a járókelőkre. A rendőrség azonnal mentális problémákat állapított meg a férfinál, akit börtön helyett pszichiátrián őriztek – írta a Breitbart. 

Egy másik eset, ahol a mentális problémákat emelték ki a hatóságok, az Liverpoolban történt, 2021-ben. Egy Emad Al Swealmeen nevű menedékkérő felrobbantotta magát egy szülőotthon előtt.

A férfiről a hatóságok azt állították, hogy „mentális problémái” voltak, és ugyan terrorizmus vádjával nyomoztak, kijelentették, hogy nem lehet tudni mi motiválta a robbantást. 

A drogos védelem

Az iszlamista motiváció elkenésének egyik legismertebb esete Franciaországban történt. 2017-ben Sarah Halimi hatvanöt esztendős zsidó nőt a saját muszlim szomszédja először megverte, majd kidobta az ablakon. A gyilkos egy mali-i származású férfi volt, aki „Allahú Akbárt” kiabált, a nőt a „sátánnak” nevezte és a Koránt idézte miközben verte az áldozatát. Az ügyet követően sem a francia sajtó, sem pedig a hatóságok nem akarták antiszemitának nyilvánítani a gyilkosságot, vagy iszlamistának nevezni a támadót. S csak ezután jött a megdöbbentő fordulat. 

A bíróság kimondta, hogy a gyilkost „nem lehet büntetőjogi felelősségre vonni” mivel füvezett a támadás alatt.

A bíróság azt állította, hogy a gyilkosság alatt pszichotikus epizódon esett át, ezért a férfit ezért pszichiátriára küldték börtön helyett. Az eset óriási felháborodást okozott Franciaországban, és tízezrek tüntettek Halimi mellett, ez azonban nem változtatta meg a bíróság döntését. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sexykitty-5000132
2024. október 31. 20:18
🍓 ️ ­É­­­r­­t­é­k­­­e­l­­d­­­ ­a­ ­s­­z­­e­­­x­­­i­ ­­­p­­­u­­n­c­­­i­m­­a­­t­­­ 👉 𝐖­­­𝐖­𝐖­.­𝐗­𝟏­­𝟖­­.­𝐅­𝐔­­𝐍
Mandiner444hu
2024. október 31. 20:14
Ezek a terroristák nem iszlámisták hanem hithű muzulmánok
jamborz
2024. október 31. 20:00
Ezt megjegyzem, ez jó!! Ha valamiért lekapnak.. - mondjuk egyedül gyorshajtás jöhet nálam számba - , akkor azt mondom: " Pszichotikus epizódon esten át.." Ekkor az EU jog alapján el kell,h engedjenek minden következményt....
bergmann
2024. október 31. 19:45
A problémát az okozza, hogy a jó nép úgy nézz a rendőrre, bíróra mint az igazság felkent bajnokára. Pedig pont úgy állnak a szakmájukhoz, mint a kőműves, vagy az ács. Gyorsan, a legkevesebb erőfeszítéssel túl lenni a melón, semmi cicó, semmi bonyodalom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!