Feltette a nagy kérdést a német lap: Magyarország mutatott rá az Unió hibájára

2024. október 19. 06:56

Már Németországból is látszik: kártyavár az egész.

2024. október 19. 06:56

Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Donald Tusk lengyen miniszterelnök fel akarja függeszteni a menedékjogot, és nem ő az egyetlen – olvasható a zeit.de német hírportálon. 

Lengyelország a fehérorosz hibrid hadviselés áldozata. Alekszandr Lukasenko szándékosan fegyverként használja a főként a Közel-Keletről elcsábított és Európa külső határaira csempészett embereket. Ezzel akarja destabilizálni Lengyelországot és az EU-t. Kormányfőként Tusknak kötelessége garantálni országa biztonságát. Az, hogy a menedékjog felfüggesztése a megfelelő módja-e Lengyelország biztonságának garantálásának, vitatható, amiről azonban nem szabad vitatkoznunk, az Lengyelország joga, hogy megvédje magát egy hibrid háborúban – olvasható a cikkben. 

A jog rugalmasnak tűnik, de hatástalannak

Tusk kezdeményezése csak a legújabb epizódja egy páneurópai trendnek. Júliusban a finn parlament olyan törvényt fogadott el, amely lehetővé teszi a finn határőrök számára, hogy a migránsokat a határon elutasítsák anélkül, hogy megvizsgálnák a menedékkérelmüket. Júliusban 15 uniós tagállam – köztük Olaszország, Dánia, Ausztria, Görögország és Csehország – levelet küldött az Európai Bizottságnak, amelyben szigorúbb menekültügyi szabályokat követelt. A holland kormány teljesen ki akar lépni az európai menekültügyi rendszerből, Orbán Viktor Magyarországa pedig követi ezt a példát – írja a szerző. 

Ez semmiképpen sem összeegyeztethető az európai joggal. A jog manapság hajlékony, de hatástalannak tűnik. 

Mindössze egy nappal Tusk kezdeményezése után Ursula von der Leyen törvényjavaslatot terjesztett elő „visszatérési központok” felállítására a harmadik országokban. Az EU Bizottsága 2018-ban még illegálisnak nyilvánította ezt a fajta kiszervezést – [ami miatt Magyarországnak 200 millió eurót, és napi +1 millió euró büntetést kell fizetnie – a szerk.]

Meg kell jegyezni, hogy minden szigorító intézkedés azután történt, hogy az EU tavasszal megállapodott az új közös európai menekültügyi politikáról. Az EU a június 9-i európai parlamenti választások előtt akart valamilyen megoldást találni, különben a választók még inkább a szélsőjobb felé sodródródtak volna. Ez a félelem volt az, ami a kompromisszumot egyáltalán lehetővé tette. A megállapodást ennek megfelelően hangosan ünnepelték. Mi is tudunk kemények lenni – ez volt a közös menekültügyi paktum valamennyi aláírójának üzenete az európaiaknak.

Ez ugyanis lehetővé tette azt, ami addig lehetetlennek tűnt: befogadóközpontok létesítését az EU külső határainál. Ezekben csak olyan bevándorlók menedékkérelmeit kell feldolgozni, akiknek kevés esélyük van a maradásra, ami a védelmet kérők töredékét jelenti. Ráadásul a reformot csak 2026-ban kell végrehajtani.

Amint a választások véget értek, a tagállamoktól további követelések hangzottak el. Természetesen minden kormánynak megvannak erre a maga okai. A lényeg az, hogy a 27 tagállam nem hisz az európai menekültügyi rendszer nemrég ünnepelt reformjában. Ez azt a benyomást kelti, hogy a kormányok csak választási okokból – nevezetesen az európai választásokon a szélsőjobboldaltól való félelem miatt – egyeztek bele a közös menekültügyi paktumba. Néhány héttel később ismét választási okokból – nevezetesen a szélsőjobboldali választási sikerektől való félelem miatt az egyes nemzetállamokban tartott választásokon – de facto hatástalannak nyilvánították az új rendszert. 

Aki ma elfogad egy reformot, majd holnap lebontja azt, az kockáztatja a hírnevét. Ez aláássa a politikába vetett bizalmat. Jó okunk van arra, hogy szigorúbb európai menekültügyi politikát követeljünk, de ennek európai szintűnek kell lennie, különben Európa a renacionalizálódást kockáztatja – jegyezte meg a cikk, ugyanis a szerző szerint „nem kell ahhoz Putyinnak lenni, hogy e fejlemény láttán feltegyük magunknak a kérdést: 

az egész EU egy kártyavár?”

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 136 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
B_kanya
2024. október 19. 14:17
gilou-au-clavier 2024. október 19. 12:24 "Ha szar, ki kell lépni belőle." Hegyi móc nomád mentalitás, a magyar javítani próbál, amíg lehet.
Treeoflife
2024. október 19. 13:58
"Már Németországból is látszik: kártyavár az egész." Ha a németeknek is ez lenne a véleménye, akkor tényleg nagy baj van. De nem vagyok biztos abban, hogy a baj forrását is látják. Sok okot lehetne felsorolni az EU mélyrepülése indoklására, de talán érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy mi hozta mindezt ennyire felszínre. Az EU-t egy olyan elit vezeti, akiknek többségét senki nem választotta. A tagállamok küldöttei képviselik a tagállamokat, és nem pedig az éppen regnáló kormányok érdekében. Hogy lenne elvárható, hogy tagállami döntések érvényesülhetnek, amikor nem a kormányok képviselete érvényesül? Az EP ha enged a tagjai között döntéseket hozni vagy megszavazni köztörvényes bűnözőknek - még akkor is, ha nincs bírósági határozat erről - egy ilyen fórum illegitimmé válik. Ha valakire csak a gyanú árnyéka vetül, a tevékenysége alól fel kellene menteni. Nos - nem hazánk jogállamisága kérdőjeleződik meg ezeket látva, hanem az egész EU egy hatalmas kupleráj látszatát kelti.
Robi54
2024. október 19. 13:25
Nem kártyavár,pöcegödör.
sexykitty-5000117
2024. október 19. 13:25
🍓 ️ ­É­­­r­­t­­­é­­­k­e­­­l­­­d­­ ­­a­ ­s­z­­­e­­x­­­i­ ­­p­­u­n­­c­­­i­m­­a­­­t­­ 👉 𝐖­­𝐖­𝐖­.­𝐗­­𝟏­­𝟖­­.­𝐅­𝐔­­­𝐍
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!