A nap, amelyre Magyarország régóta várt: tizenöt tagállam állította a szőnyeg szélére az Európai Bizottságot
Olyan kérések fogalmazódtak meg, amelyeket tíz évvel ezelőtt még senki sem mert volna kimondani.
A varsói irodavezető szerint bár Donald Tusk felfüggeszti a menedékjogot Lengyelországban, nem osztja Orbán Viktor hozzáállását a migrációs politikában – csakhogy ezzel lassan kisebbsége kerül az Európai Unióban.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Radek Pietruszka
Magyarország esete más, mint Lengyelországé, mert már teljes mértékben felfüggesztette a menekültpolitikát, azaz a genfi egyezmény nem érvényes, egyetlen menedékkérelmet sem fogad el – írja a Die Zeit.
Ez az emberi jogi normák alapvető elutasítása, ami nagyon radikális, bevándorlásellenes retorikával párosul. Amit Orbán Viktor tesz, az az AfD, az FPÖ és a PiS álláspontjához hasonlítható
– mondta Piotr Buras, az Európai Külkapcsolati Tanács varsói irodavezetője annak kapcsán, hogy Donald Tusk ideiglenesen felfüggeszti a menedékjogot Lengyelországban.
Az irodavezető hozzátette: minden jogos kritika ellenére hangsúlyozni kell, hogy a lengyel kormányfő nem osztja Orbán Viktor hozzáállását.
A német lap egyébként azt írta, már egy sor EU-ország közölte, hogy ki akarja vonni magát a közös menekültpolitika hatálya alól, azaz látszik, hogy közösen immár nem megy, és az EU egyre megosztottabb a kérdésben.
Ezt is ajánljuk a témában
Olyan kérések fogalmazódtak meg, amelyeket tíz évvel ezelőtt még senki sem mert volna kimondani.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.