Tényleg észak-koreaiak lőnek az ukránokra?
Kim Dzsongunék állítólag tízezer katonát küldtek Putyinék megsegítésére – vajon mi igaz belőle? Utánajártunk!
A CNN szerint az észak-koreai hadsereg harci tapasztalatot akar szerezni.
Nyitókép: STR / KCNA VIA KNS / AFP
Egyre több információ szól arról, hogy Észak-Korea felkészült arra, hogy közvetlenebb szerepet vállaljon Oroszország ukrajnai háborújában, és katonákkal segítse Moszkvát az ukránok ellen. Oroszország és Észak-Korea cáfolta a híreket, Dél-Korea pedig arra utalt, hogy ha szomszédja valóban katonákat vet be, akkor újraértékelné, milyen szintű katonai támogatást nyújt Ukrajnának – írja a CNN koreai tudósítója.
Szerdán a Fehér Ház közölte, hogy ebben a hónapban
legalább 3000 észak-koreai katona érkezett Kelet-Oroszországba, bár egyelőre nem világos, hogy mit fognak csinálni, de „nagy a valószínűsége” annak, hogy csatlakoznak az Ukrajna elleni harchoz.
Észak-koreai katonákat filmeztek le, amint egyenruhát és felszerelést kaptak egy oroszországi távol-keleti kiképző központban. Egy másik, a közösségi médiában keringő videón az látható, amint a katonák az Oroszország és Kína határához közeli Szergejevka gyakorlótérre érkeznek.
Észak-Korea a hidegháború idején jelentősen függött a Szovjetunió támogatásától, ez a szoros kapcsolat azonban a vasfüggöny megszűnésével véget ért. Azonban az orosz-ukrán háború után Moszkva újra megerősítette a kapcsolatot az ázsiai diktatúrával.
Júniusban a két ország védelmi paktumot írt alá, és ígéretet tett arra, hogy azonnali katonai segítséget nyújtanak egymásnak, ha a másik országot megtámadják.
Több kormány is azzal vádolta Phenjant, hogy fegyvereket szállít Moszkvának az ukrajnai háborúhoz, ezt a vádat azonban mindkét ország tagadta, annak ellenére, hogy jelentős bizonyítékok vannak az ilyen szállításokra.
Bármilyen észak-koreai beavatkozásnak nagy jelentősége lenne – jegyzi meg a CNN tudósítója. Az elszigetelt és szigorú szankciókkal sújtott rezsim évtizedek óta nem vállalt szerepet egyetlen jelentős nemzetközi konfliktusban sem.
Az állam a világ egyik legnagyobb hadseregével rendelkezik, 1,2 millió katonája van, de sok tisztjének nincs harci tapasztalata.
Elemzők szerint az észak-koreai rezsim többek között harctéri tapasztalatot és technikai kiképzést szerezhetne a csapatoknak. A megállapodás segíthet Észak-Koreának abban is, hogy valós információkat szerezzen fegyverzetének működéséről.
„Szerintem Kim azért biztosítja a csapatokat, hogy megszerezze a rezsim fenntartásához szükséges erőforrásokat, és a tanulságokat, amelyeket alkalmazhat, ha úgy gondolja, hogy konfliktus közeleg a félszigeten” – mondta Carl Schuster, a csendes-óceáni parancsnokság hírszerzési központjának korábbi műveleti igazgatója. Chun In-bum, a dél-koreai hadsereg egykori altábornagya a CNN-nek azt mondta a bevetett erők inkább különleges „elit” erők lennének, mint hagyományos csapatok.
„Ha ott sikerrel járnak, nemcsak első kézből származó harci tapasztalatot szereznek, hanem nemzetközi elismerést is. Tehát ez egy igazán komoly probléma lehet az egész világ számára.
Mi van, ha az észak-koreaiak ezt szokássá teszik? Mi van, ha jól képzett katonák utánpótlásának bázisává válnak? Ennek a bevetésnek a potenciálja nagyon aggasztó” – mondta Chun.
Ezt is ajánljuk a témában
Kim Dzsongunék állítólag tízezer katonát küldtek Putyinék megsegítésére – vajon mi igaz belőle? Utánajártunk!