Putyin most ürügyet kapott az eszkalációra – Mandiner Harctér
Biden világháborút hagy maga után? A leköszönő amerikai adminisztráció engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen.
Somkuti Bálint írása az ukrajnai kormány radikális átalakulásáról.
Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij
A Bank utca rejtélye: ezzel a címmel akár egy Agatha Christie regény is megjelenhetett volna, azonban ebben az esetben a kijelentés alatt az ukrán kormánynak a háború kitörése óta nem látott méretű átalakulása értendő.
Mivel az ukrán elnöki hivatal Kijev fenti utcájában található, ezért nyugodtan hívhatnánk az ott zajló folyamatokat a kremlinológia mintájára a Bankova vagy Bank utcai elemzéseknek is. Ugyanis pontosan úgy, ahogy anno a szovjet rendszerben, a Kremlből érkező hírekkel kapcsolatban itt is csak találgatni tudunk.
A tény azonban, hogy egyszerre ennyi fontos beosztásban lévő ember ember áll fel az ukrán kormányzatban, mindenképpen figyelemre méltó. A külügyminiszter, az igazságügyi miniszter, a környezetvédelmi és természeti erőforrások minisztere, az Ukrán Állami Vagyoni Alap vezetője, sőt a NABU, a korrupcióellenes ügynökség első igazgatóhelyettese, illetve az európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettes is beadta a lemondását. Szinte egyszerre.
Szép hosszú a lista. Egyesek egy mélyebb krízis előjelét látják a lemondáshullámban, amelyben egy részük a források szerint nem is önként történt, mások az egyik korábban nagy hatalmú oligarcha befolyásának csökkenését, az embereinek a lemondását látják a háttérben. Míg vannak olyan vélemények is,
amik szerint semmi más nem történt, mint hogy Andrij Jermak, az elnöki iroda vezetője tovább erősítette amúgy sem gyenge befolyását
a tőle független szereplők eltávolításával.
Sőt azt sem lehet kizárni, hogy az elnöki iroda vezetője, illetve Zelenszkij elnök, akik korábban a szórakoztatóiparban dolgoztak együtt, egyfajta show-t csináltak azért, hogy eltereljék a frontról érkező hírekről a figyelmet, illetve Ukrajnát megint a figyelem középpontjába helyezzék.
A híres politikai szatíra, a Wag the dog (magyarul Amikor a farok csóválja) képei rémlenek fel a hozzám hasonlóan cinikus gondolkodók számára, mert még az is elképzelhető, hogy egy színjáték nézői vagyunk. Különösen akkor igaz ez, ha a szintén meg nem erősített hírek szerint sokan közülük nem elhagyják a kormányzatot, hanem más pozícióba, magasabb helyre kerülnek.
De a folyamatnak van egy olyan olvasata is, hogy akár Zelenszkij elnök visszavonulása is elképzelhető, amelynek az elkészítését láthatjuk. Ebben az esetben elhárulnak a személyi akadályok az ukrajnai konfliktus tárgyalások útján történő rendezése elől. Legalábbis ukrán részről.
Hogy melyik verzió igaz, az csak napok hetek múlva fog kiderülni. Egy terhelés alatt álló szerkezet elemeinek mozgatása
könnyen olyan hatásokat eredményezhet, amelyekre a változtatások kiagyalói még csak nem is gondoltak.
Azt, hogy az egy fokozódó nyomás alatt lévő ukrán társadalom hogyan reagálja le ezeket a nagy méretű változásokat, jelen helyzetben szinte lehetetlen kiszámítani. És ha már Agatha Christie: a brit versike szerint a patkó egy szög miatt veszett el. A folytatást mindenki ismeri.