Orbán politikáját követi Hollandia: az ország nyíltan szembeszállt az Európai Bizottsággal

2024. szeptember 18. 17:08

„Újra a saját kezünkbe kell vennünk menekültügyi politikánkat” – közölte a holland migrációs ügyekkel foglalkozó miniszter.

2024. szeptember 18. 17:08
Migránsok

Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A holland kormány szerdán hivatalos kérelmet nyújtott be az Európai Bizottsághoz annak érdekében, hogy kimaradhasson a 2026-ban életbe lépő új menekültügyi és migrációs paktumból.

Most tájékoztattam az Európai Bizottságot, hogy Hollandia ki szeretne maradni a paktum megvalósításából. Újra a saját kezünkbe kell vennünk menekültügyi politikánkat”

– közölte az X-en Marjolein Faber migrációs ügyekkel foglalkozó miniszter.

Faber az Európai Bizottsághoz címzett levelében azt írja, hogy az új holland kormány „drasztikusan” csökkenteni akarja a Hollandiába irányuló migrációt, „hogy továbbra is teljesíteni tudja alkotmányos kötelezettségeit: a lakhatás, az egészségügyi ellátás és az oktatás biztosítását”. A holland kormány kérni fogja a kívülmaradást az uniós szerződés módosításakor – írja Faber a levélben.

Az Európai Bizottság válasza is megérkezett

Az Európai Bizottság szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján a kívülmaradási kérelemmel összefüggésben hangsúlyozta: a menekültügyre és a migrációra vonatkozó uniós szabályok továbbra is kötelezőek Hollandiára nézve, s az így is marad az uniós alapszerződés esetleges módosításáig.

Nem számítunk arra, hogy az uniós szerződést a közeljövőben módosítják”

– mondta az uniós szóvivő. Üdvözölte viszont, hogy Marjolein Faber levelében azt írta: hogy Hollandia folytatja az év elején elfogadott és alig két év múlva hatályba lépő európai menekültügyi paktum végrehajtását.

„A holland kormány nagyon világosan fogalmazott, hogy a kívülmaradást a szerződésmódosítás megnyitása esetén tennék meg, ami most egyelőre nem fog megtörténni” – hangsúlyozta szóvivő.

A holland kormánykoalíció azt tervezi, hogy rendkívüli állapotot hirdet, és felfüggeszti a menekültügyi törvény egyes részeit a parlament jóváhagyása nélkül. Ez a kérdés azonban egyelőre megosztja a négypárti koalíciót, az Új Társadalmi Szerződés jobboldali párt már bejelentette, hogy nem fogja támogatni rendkívüli állapotról szóló törvénytervezet, amennyiben annak nem lesz megfelelő jogalapja.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ergit
2024. szeptember 18. 21:12
Menekült elvek maradnak, de a szükség állapot miatt felfüggeszthetik... - fából vaskarika. Talán nekünk is valami ilyent kellett volna kitalálni. Elfogadjuk a menekült politikát, csak X okból felfüggesztjük...
Namond
2024. szeptember 18. 19:29
Hazugság az egész állítás.
nyugalom
2024. szeptember 18. 19:14
Hajrá! Lesz bünti? Nemeteknél? Ja, nem!
kékFogúHarald
2024. szeptember 18. 19:04
Csakis a saját eszközükkel lehet meReccsenteni Őket > Hálózatépítéssel, iTT a bizonyíték, hogy a konzervekenek ez mennyire nem megy.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!