Németországban óriási bajok vannak a demokráciával – most kell figyelni, máskülönben a „beteg ember” meghal

2024. szeptember 24. 18:20

Úgy tűnik, nagyon-nagyon meg kell őket verni ahhoz, hogy valamennyire hátrébb szoruljanak. Ha lassan is, de talán Nyugaton is megtanulják ezt.

2024. szeptember 24. 18:20
null
Ungváry Zsolt

(Nyitókép: AFP)

A XIX. század végén Törökországot hívták „Európa beteg emberének”, és aztán az összeomló Oszmán Birodalom által a Balkánon hagyott űr egy leendő világháborúnak ágyazott meg.

Egy tavalyi cikkében Nagy Márton ezt a kifejezést a mai Németországra alkalmazta, s mondhatjuk, hogy azóta a tünetek nem javultak.

Tudván, mi lett a legutóbbi „betegség” következménye, talán nem lenne hiábavaló a gyógyítást szakszerűbben elvégezni, mint száz évvel ezelőtt.

A brandenburgi választások, szervesen illeszkedve az előző két tartományi voksoláshoz (Szászország, Türingia), megerősítik a korábbi gyanúkat. Németországban komoly bajok vannak a demokráciával.

A parlamentáris rendszerek elveire (vagyis, hogy minden szavazat ugyanannyit ér, a polgárok véleményét az is köteles elfogadni, aki nem ért azzal egyet) fittyet hányva, a térség legerősebb pártját (a két helyen szorosan második, Türingiában pedig fölényesen első AfD-t) – és így szavazóit – tökéletesen negligálva

inkább összeállnak a legelképesztőbb és a népakaratot bizonyosan nem kifejező koalíciók,

mintsem hogy teret engedjenek a karanténba zárt új erőnek. (Nagy Britanniában az AfD-éhez hasonló támogatottsággal a Munkáspárt elsöprő diadalt aratott, és a „népakarat” diadalaként alakíthatott kormányt.) A szövetségi kabinetnek, a hárompárti „jelzőlámpa”-koalíciónak jelenleg országosan összesen nincs egyharmados támogatottsága, a brandenburgi „siker” után örömünnepet ülő SPD győztes szereplése dacára is alig 35 % jött össze, ami persze valóban elsöprő ahhoz képest, hogy a másik két keleti tartományban alig tornázták 10 % fölé magukat…

Vajon mekkora legitimációja van ezek után Scholz kancellárnak,

aki miniszterelnöki eskütételén kihagyta a szokásos zárómondatot, „Isten engem úgy segéljen!”, hát nem is segélte.

Ennyit a demokratikus felhatalmazásról.

Nem sokkal rózsásabb a helyzet, ha a gazdaságot nézzük; hogyan veszíti el pozíciót a német ipar, nem utolsósorban saját döntésének, az olcsó orosz energiahordozókról való lemondásnak köszönhetően.

A közbiztonság évek óta romlik;

szimbolikus, hogy a finomacél-feldolgozás fellegvárának számító, a városról elnevezett híres vágóeszközöket gyártó Solingenben késes terrortámadás történt a nyílt utcán; a női szépségre és vonzerőre utaló kölni immár a lányokat-asszonyokat sújtó szilveszteri erőszak jelzője lett. 

A Zöldek hangzatos és kíméletlen környezet- és klímavédelme oda vezetett, hogy sorra nyitják újra a szénbányákat,

mintha visszazuhannának az ipari forradalom korába.

A legsúlyosabb merénylet pedig közös európai otthonunk ellen az volt, hogy a kizárólag belső szomszédokkal (a schengeni övezetnek a nem EU-s Svájc is tagja) bíró németek körbe lezárták a határaikat, kis túlzással belső vasfüggönyt húzva maguk és Európa közé. Miközben minket gáncsolnak, amikor a külső vonalakat védjük, ők

csináltak egy enklávét a „Wir schaffen das” lózungjának romjain.

Azt gondolom, a fenti vádpontok töredékéért itt állnának sorban a Kossuth téren az Európai Unió felháborodott küldöttségei, úgyhogy mi is meneszthetnénk egy parlamenti tényfeltáró delegációt (vagy vizsgálóbizottságot) Berlinbe, aggódva a jogállamiságért, a rendért, a biztonságos jövőért, az uniós értékekért, ahol 

Kocsis Máté és Toroczkai László egy kicsit felkérdezné a németeket, mielőtt összeomlik minden.

Sajnos a megannyi botrányos történés és a népakarat látványos kinyilvánítása dacára a németek továbbra is ott tartanak, hogy a legerősebb és leglátványosabban feltörekvő pártokat szimplán leszélsőségesezik, a maguk erkölcsi normája szerint ezzel megoldva a válságot. Csakhogy az az ideológia, irányzat, amely mögött 40-50 %-nyi ember áll (az AfD mellett az ugyancsak rendszeren kívüli BSW, a hajdan az egykori kelet-német állampártba belépő, mozgalmát saját magáról elnevező Sahra Wagenknecht szövetsége is bőven 10 % fölött van),

fogalmilag nem lehet szélsőség, mert az ugyanis a mainstreamtől (divattól, középúttól) a legtávolabb lévőkre utal. 40-50 %-nyi polgár már maga a fősodor.

S ha innen nézzük, a társadalmi támogatottságukat teljesen felélő Zöldek számítanak immár szélsőségnek. Nem is olyan eretnekség ez, ha belegondolunk, hogy a berlini koalíció bezáratta az atomerőműveket, hogy helyette kőszenet használjon, és támogatja az oroszellenes háborút, akár fegyverszállítással is.

Nem tudok elképzelni szélsőségesebb német politikát a Moszkva felé elindítandó tankokon gondolkodó miniszterek ténykedésénél.

Az elmúlt évtizedekben a balosok elérték, hogy a közbeszéd a politikában, kultúrában, gazdaságban az ő nézeteiket tekinti mérvadónak, jóllehet többségi támogatás nincsen mögöttük, és az emberek gondolkodásától, életvitelétől nagyon idegen mindaz, amit képviselnek. Sajnos a gazdasági, pénzügyi vagy éppenséggel kulturális csúcspozíciókban (sehol sem a népakarattól legitimálva) ők ülnek,

így minden eszközük megvan ahhoz, hogy a kisebbségből mainstreamet csináljanak.

Úgy fest, ezek a harmincegypár százalékok nem elegendőek; nagyon-nagyon meg kell őket verni ahhoz, hogy valamennyire hátrébb szoruljanak. Ha lassan is, de talán Nyugaton is megtanulják ezt. Ha nem, abba a beteg ember bele fog halni. Ami minket annyiban érint, hogy magukkal fognak rántani bennünket is.

***

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kohán Mátyás

Mandiner

Idézőjel

A német határzár története mint cseppben a tenger mutatja: ha nem vigyázunk, az Európai Unió legrosszabb tulajdonságai felfalják a legjobbakat.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pusikas
2024. szeptember 25. 13:22
Ukránoknak oda kell adni a szénhajtású tankokat, a lábbal hajtott repülőgépeket, a békauszonnyal működő hadihajók! Közelharcra rövid, és hosszú bambuszbotot ! Lassan ott tartunk ,hogy csak számháborúzni lehet! Egész Európában 2 hónapig gyárt annyi lőszert amit az ukránok egy nap alatt ellövöldöznek. Kérdem én mi lesz ha most vki Európát támadja meg? Lerajzoljuk? Faca
FeketeFehér
2024. szeptember 24. 21:47 Szerkesztve
Ungváry Zsolt egyrészt Putyin hűséges seggnyalója, másrészt meg nagyívben szarja le a demokratikus intézményrendszereket. Ungváry Zsoltnak egyetle dolog fontos, hogy a bankszámlájára megérkezzen a mandiner által utalt pénz.
Csubszi
2024. szeptember 24. 21:06
Az a baj, hogy a ballibes pártok különböző neveken "versengenek". Aztán a több kicsi összefog és kormányoz, hiába kapott legtöbb százalékot a jobboldali párt- mert általában ilyen csak egy van. A jobboldalnak is több pártot kell indítani- a saját fegyverükkel kell legyőzni a globálnácikat!
Ergit
2024. szeptember 24. 20:48
A fotón Scholz ördögi tekintete!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!