Politikai okokból menekülnek Magyarországra németek – szúrta ki a német köztévé
Riportot készítettek a Balaton mellé települt németekkel.
Európa döntően Washington-párti, ahogy Észak- és Dél-Amerika; Ázsiában szinte kiegyenlítettek a szimpátiaviszonyok; Afrika közvéleménye viszont Peking felé húz.
Nyitókép forrása: ANGELA WEISS / AFP
Beszédes térképet készített a brit Geoglobal; ezúttal a Gallup vezető amerikai közvélemény-kutató intézet riportját használták fel.
Ebben azt vizsgálták, mit gondolnak mások (Németország, Oroszország) mellett az Egyesült Államok és Kína politikai vezetéséről. Kinek kedvezőbb a megítélése. Reprezentatív kutatásról beszélünk, amit a világ százharminchárom országában, 15 éven felülieket megkérdezve készítettek el a Gallup munkatársai.
A Makronóm Intézet már foglalkozott ezzel a közvélemény-kutatással; szintúgy kiemelték, hogy mind az országok számát tekintve, mind pedig a mediántámogatottság alapján az USA nagyobb népszerűséget tudhat maga mögött (133-ból 81 államban), mint Kína.
Az USA-szimpátia talán nem meglepő módon Koszovóban a legmagasabb, Oroszországban a legalacsonyabb.
Kínát leginkább Oroszországban részesítik előnyben az Egyesült Államokkal szemben, ám a legelfogultabb Kína-szimpatizánsokat a konfliktusokkal teli Maliban lelték fel a kutatók.
Viszont Kína az elmúlt időszakban közel sem tudja felmutatni azokat a népszerűségi mutatókat, mint amelyek a 2010-es évek végén őket jellemezték. És ebben jelentős szerepet játszik a koronavírus-járvány elterjedése.
Magyarországon a Kína-barátok vannak többségben
– ahogy az a Geoglobal ábráján is látszik –; hasonló kategóriába tartozunk, mint Ciprus, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Törökország. Az itthoni közvéleménynél nagyobb Kína-szimpátia Bulgáriában, Szerbiában található. De a kínai kabinetet részesítik előnyben Moldovában és Észak-Macedóniában is.
Ami pedig az amerikai vezetést illeti: Koszovó után Lengyelország, Albánia, Írország, Litvánia, Ukrajna, Németország, Portugália, Észtország és Finnország következik – ezekben az országokban támogatják leginkább a demokrata kormányzatot, „atlantistább” vonalat képvisel a közvéleményük.
Habár az amerikai vezetéssel kapcsolatos csalódottság továbbra is fennáll az európai kontinensen.
Ezt is ajánljuk a témában
Riportot készítettek a Balaton mellé települt németekkel.
Ezt is ajánljuk a témában
Továbbra is szoros a verseny a tengerentúlon a kampányhajrában.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
Megszólalt Amerika egyik legjobb közvélemény-kutatója.
„Négymillió kormányzati alkalmazottra nincs, és nem is lehet szüksége az országnak” – húzta alá Trump embere.
Könnyebb lenne, ha Kassa Nevadában volna, Dunaszerdahely meg Michiganben.