Weber, Merz és Von der Leyen: itt a német birodalmi trió
Az Euractiv elemzése szerint együtt tekergetik majd az Európai Uniót, de egymással is szembekerülhetnek.
2018-ban robbant ki a botrány, most üthet vissza Ekaterina Zaharievára.
Nyitókép: JOHN THYS / POOL / AFP
Már úgy tűnt, hogy megússza 2018-ban kirobbant korrupciós botrányát Bulgária uniós biztosjelöltje, Ekaterina Zaharieva korábbi miniszterelnök-helyettes, vidékfejlesztési, igazságügyi, majd külügyminiszter, az Európai Néppárthoz tartozó Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) politikusa – ám úgy tűnik, az a biztosok európai parlamenti meghallgatása során visszaüthet rá. Zaharieva Ursula von der Leyen döntése alapján a startupokért, kutatásért és innovációért felelős biztosi pozíciót töltené be, azaz viszonylag súlytalan portfóliót vinne,
de ebben az Euractiv információi szerint megakadályozhatják a szekrényében rejtőző csontvázak.
Nemrég a brüsszeli POLITICO is az öt olyan biztosjelölt közé sorolta, akik a leginkább esélyesek arra, hogy az EP megbuktassa őket; ezzel a magyar, a szlovén, a belga és a máltai biztosjelölt társaságába került.
Zaharievának az okozhat fejfájást, hogy igazságügyi miniszter korában belekeveredett egy kellemetlen korrupciós botrányba: alatta pénzért szerezhettek macedónok hamisított igazolást bolgár származásukról, amelynek alapján bolgár, tehát európai uniós állampolgárságot szerezhettek.
Az igazolásonként 550-1500 eurós kenőpénz volt Zaharieváék kormányának egyik koalíciós pártja számára a legfőbb bevételi forrás; az ügyleteket bonyolító Külhoni Bolgárokért Felelős Állami Ügynökség főtitkáránál 285 ezer euró készpénzt találtak. Miniszterként Zaharieva volt az, aki kirúgta az ügyet 2018-ban a nyilvánosságra hozó köztisztviselőt.
Zaharievának az útlevélügy mellett egy másik korrupciós botrány is okozhat súlyos problémákat az EP-ben. 2019-ben ugyanis külügyminiszterként
azt javasolta, hogy Bulgária észak-macedóniai tiszteletbeli konzuljává nevezzék ki Orce Kamcevet, Észak-Macedónia leggazdagabb oligarcháját, akit az USA 2023-ban korrupció miatt szankciók alá vett.
A konzuli megbízatás diplomáciai immunitást biztosított volna Kamcevnek, melyet aztán egyéb botrányai miatt végül nem kapott meg.