Orbán Viktor üzent Donald Trumpnak az újabb merényletkísérlet után
A magyar miniszterelnök az X-en reagált a republikánus elnökjelölt elleni újabb merényletkísérletre.
Két merényletkísérlet után új értelmet kezd nyerni a „megállítani Trumpot bármi áron” szlogen.
Nyitókép: Matthew Hatcher / AFP
Két hónap alatt már másodszor próbálták meggyilkolni Donald Trumpot. Az amerikai történelemben még soha nem fordult elő, hogy egy elnökjelölt ellen két merényletkísérlet történjen egy elnökválasztási kampány során. Szinte pontosan két hónappal azután, hogy fülön lőtte a volt elnököt egy merénylő, újabb támadási kísérletrekerült sor, ezúttal egy floridai golfpályán. A merénylőt szerencsére még azelőtt megállították, hogy lövést adhatott volna le a volt elnökre.
Az első információk még csak arról szóltak, hogy Trump „közelében lövöldöztek”, azonban a helyi rendőrség gyorsan megerősítette: a republikánus elnökjelöltet golfozás közben akarta lelőni egy ötvennyolc esztendős férfi, de a titkosszolgálat egyik tagja kiszúrta a bokrok között kivillanó fegyvert. A testőrök rálőttek a bokorban megbújó férfire, aki elfutott és autóval elmenekült, majd a rendőrség üldözőbe vette és az autópályán sikeresen letartóztatta.
A gyanúsítottat Ryan Wesley Routhnak hívják, aki szinte megszállott támogatója volt az ukrán ügynek, még Kijevbe is elutazott és megpróbált önkénteseket toborozni.
Egy könyvet is írt a következő címmel: „Ukrajna megnyerhetetlen háborúja: a demokrácia halálos hibája, a világ magára hagyása, és a globális állampolgár Tajvan, Afganisztán, Észak-Korea, és az emberiség vége.”
A meglehetősen zavaros cím, valamint a férfi zavaros tartalmú posztjai arra utalnak, hogy a Routh rengeteg időt töltött el a híroldalakon. Bár a személyes fiókjait gyorsan letörölte az internetről az X és a Facebook, az újságírók gyorsan lefotózták a posztjait, amelyekben főleg az amerikai külpolitikára koncentrált.
Több Izrael-ellenes posztja volt, de leginkább az ukrán-orosz konfliktus foglalkoztatta.
Trumpot a könyvében „retardált gyereknek” nevezte, és felszólította Iránt, hogy nyugodtan ölje meg a volt elnököt.
Thomas Gibbons-Neff, a New York Times riportere egy cikkben arról számolt be, hogy tavaly interjút készített Routh-tal, aki éppen afgán katonákat próbált toborozni az ukrán frontra. Az újságíró szerint már akkor is gyanús és zavaros volt a férfi.
Bár a merénylőt a titkosszolgálat kiszúrta, még mielőtt Trump a fegyvere vonalába került volna, mégis felmerül a kérdés: hogyan kerülhetett egy AK-47-es gépkarabéllyal felszerelt férfi a volt elnök közelébe? Jonathan Gilliam korábbi FBI ügynök a Fox News reggeli műsorában elmondta: Routh valószínűleg megfigyelés alatt tartotta a floridai golfpályát, és volt ideje arra, hogy lőállásba helyezkedjen és felállítson egy GoPro kamerát is anélkül, hogy bárki észrevette volna.
„Ha a titkosszolgálat nem szúrta volna ki, és Trump egy kicsit közelebb ért volna, akkor könnyedén kilőhette volna a volt elnököt”
– mondta Gilliam azzal kapcsolatosan, hogy valószínűleg megint nagyon kevesen múlt, hogy Trumpot megöljék.
Az FBI átvette a nyomozást a helyi hatóságoktól, de Ron DeSantis floridai kormányzó bejelentette: lefolytatják a saját nyomozásukat, mert mint írta: az emberek megérdemlik az igazságot a merényletkísérlettel kapcsolatban. Ez egyértelműen jelzi, hogy a republikánusok bizalmatlanok az FBI-jal szemben, amely szinte semmit nem közölt a két hónappal korábbi merénylővel kapcsolatosan.
A vasárnapi hírt követően az X-en azonnal elterjedt, hogy a merényletkísérlet „meg volt szervezve”, és több baloldali aktivista kijelentette, hogy ez nem is igazi merényletkísérlet volt.
„Nem sebesült meg egyetlen fül sem. Nyugodtan folytassátok a vasárnap délutánotokat” – írta az X-en Rachel Vindman demokrata aktivista, aki egyben annak a Alexander Vindmannak a felesége, aki a Trump elleni impeachment eljárás első számú tanúja volt. Baloldali kommentátorok vasárnap este már arról beszéltek, hogy a támadást egy olyan időszakban sikerült elhárítani, amikor „eldurvult” a Trump kampány retorikája.
Bár mindkét oldal keményen, sőt időnként kifejezetten durván támadja egymást, az elmúlt években
a republikánus politikusok voltak azok, akiket a főáramú média és a demokrata politikusok úgy állítottak be, mint akik „veszélyt jelentenek”Amerikára.
Bár a Demokrata Párt vezető politikusai elítélték a merényletet, ahogy ezt tették a Trump elleni előző merénylet után is, valószínűleg néhány nap elteltével folytatódik a „megállítani Trumpot bármi áron” retorika, és a volt elnököt újra és újra a „demokrácia ellenségének” fogják nevezni.
Több republikánus rámutatott, hogy Trump beszédei kapcsán a média állandóan aggasztónak titulálja a megfogalmazásait, miközben ők maguk rendszeresen démonizálják a volt elnököt, sőt kiforgatják a beszédeit. Egy ilyen híres kiforgatás volt, amikor Trump azt mondta, „vérfürdő lesz az autóiparban”, ha Bident újraválasztják, és sok lap csak a vérfürdő kommentet hozta le, és lehagyták az autóipar részt. Ezt mellesleg a demokraták azóta is gyakran emlegetik, mint Trump erőszakra buzdító retorikájának a példáját.
Kamala Harris még a vitán is megemlítette a „vérfürdő” komment kifordított verzióját:
Michael Waltz floridai képviselő kijelentette: elég volt a Trump-ellenes retorikából. „Be kell fejezni annak a narratívának a hangoztatását, hogy Trump lesz a következő diktátor, hogy ő a következő Hitler. Elég volt! Álljatok le ezzel a baloldalon” – üzente a politikus, aki hozzátette, be kellene fejeznie a médiának és a politikusoknak is azt, hogy azt hirdetik, hogy „Trumpot meg kell állítani minden áron.”
A merénylet kapcsán több konzervatív kommentátor rámutatott:
az amerikai média szándékosan feledésre ítélte a Trump elleni első merényletet.
Még a Harris-Trump elnökjelölti vitán sem utaltak rá a moderátorok, és Biden leléptetése, valamint Harris jelölése teljesen kisöpörte a hírekből. Ben Shapiro, a konzervatív Daily Wire alapítója kijelentette: ha Kamala Harris ellen követtek volna el merényletet, akkor minden hír erről szólna, és nem győznének ujjal mutogatni a republikánusokra.
A butleri esettel kapcsolatban még mindig sok kérdés merül fel a titkosszolgálat és a rendőrség inkompetenciájával kapcsolatban, hiszen a merénylő nyolc lövést adhatott le egy volt amerikai elnökre. A gyanúsítottal kapcsolatosan továbbra is mélyen hallgatnak a hatóságok, és nem hozták nyilvánosságra, hogy mi motiválta a gyilkossági kísérletet. Természetesen nem nehéz tippelni, hogy mi motiválja egy elnökjelölt megölését, de a merénylőnek semmi konkrét feljegyzése nem került nyilvánosságra.
A második merényletkísérletről valószínűleg sokkal több információ lesz elérhető, hiszen Ron DeSantis külön floridai nyomozást is elrendelt, és a gyanúsított is életben van.
A közösségi oldalakon közzétett posztjai alapján már most többet lehet tudni a floridai merénylőről, mint a butleriről.
Az első kísérlet elképesztő felvételei hatalmasat löktek a Trump-kampány szekerén, azonban ez az előny pár hét alatt semmivé lett. A támogatóin és a konzervatívokon kívül az amerikaiak gyorsan elfelejtették: centiken múlt, hogy élő adásban meggyilkolják a republikánusok elnökjelöltjét.
Most ez másodszor is megtörténhetett volna: de ezúttal a titkosszolgálat időben lépett. Vajon ez is feledésbe merül néhány nap múlva? Ha az eddigiekből indulunk ki, akkor igen, és a kampány is úgy fog folytatódik, mintha mi sem történt volna.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar miniszterelnök az X-en reagált a republikánus elnökjelölt elleni újabb merényletkísérletre.