„Lenin feltámadt a sírjából” – kiborultak Tusk legújabb húzásán
„Hol van az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság, hol vannak a jogállamiság és a demokrácia védelmezői?” – tette fel a kérdést a volt lengyel igazságügyi miniszter.
Ukrajna legfontosabb európai támogatója az elmúlt másfél évben Németország lett.
„Lengyel kormányváltás és Ukrajna lengyel támogatása. Korrelációban lenne egymással? Úgy tűnik, hogy igen. Bár a nyugati kritikát Szlovákia, Magyarország, vagy Donald Trump esetleges megválasztása viszik el, Lengyelország kimarad ezekből a körökből. A tavaly év végén hatalomra kerülő Donald Tusk által vezetett kormány papíron megmaradt olyannak, mint az elődjük: a nyilvánosságban vehemensen támogatják Kijevet, rendszeresen találkoznak ukrán vezetőkkel és napirenden tartják az orosz-ukrán háború helyzetét. Pipa.
Csak hogy úgy tűnik, hogy az elmúlt közel egy évben gyakorlatilag semmilyen katonai vagy pénzügyi támogatást nem nyújtottak Kijevnek az elődjükhöz, a Jarosław Kaczyński által vezetett PiS-hez képest.
Hozzáteszem, hogy én a tavalyi lengyel választások után is azt mondtam, hogy szerintem a PiS sokkal jobb partner volt Ukrajna számára az Kaczyński Oroszországhoz fűződő álláspontja miatt, mint a Tusk által vezetett PO, bár ebből akkor több vitám is volt.
A botrányt egyébként ma a lengyel Gazeta Wyborza robbantotta ki, amikor megírták, hogy a Csehország által év elején elindított tüzérségi lőszer kezdeményezés keretében a 18 résztvevő ország közül egyedül Lengyelország nem szállt még bele pénzzel a projektbe. Ha még emlékezünk rá, a cseh kezdeményezést a csehek 2024. februárjában jelentették be: ennek keretében 800.000 tüzérségi lőszerre szerződtek le egy sor meg nem nevezett országgal, Ukrajna számára, amely akkor súlyos lőszerhiánnyal küzdött. Ehhez próbálták megteremteni a finanszírozást.
18 ország csatlakozott, Tuskék márciusban jelentették be a projektben való részvételt, bár összeget akkor nem mondtak. A lőszerek beszerzéséhez összesen 2 milliárd dollárral volt szükség. A kezdeményezés egyébként elindult, az első adagok leszállítása már a nyár folyamán megtörtént, és ha minden jól megy, az év végéig befuthat minden lőszer a tervnek megfelelően, akár még nagyobb mennyiségben is. A legtöbb pénzzel a németek szálltak be a cseh kezdeményezésbe.
A lengyelek a korábbi ígéretekkel ellentétben még semmit nem adtak bele. Zérót.
Emiatt megnéztem a német Kiel Institute által háború kezdete óta folyamatosan vezetett, és hetente frissülő nyilvántartást (aki nem ismeri, link kommentben), azon belül is a nagy, excelben lévő adatbázisokat. Lengyelország a PiS alatt összesen több mint 4,3 milliárd euró támogatást nyújtott Ukrajnának, és ezzel 2022 és 2023. folyamán az egyik legfontosabb támogatója volt a háborúban álló országnak. Hogy mennyi katonai és pénzügyi támogatást küldtek a lengyelek az új kormány alatt? Kevesebb, mint 7 millió eurót… Ez egyébként új Starlink műhold rendszerek beszerzésére ment.
Ukrajna legfontosabb európai támogatójává az elmúlt másfél évben Németország lett, amely ez idáig 14,7 milliárd eurót adott Kijevnek közvetlen pénzügyi támogatás, katonai eszközök vagy humanitárius segély formájában.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Hol van az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság, hol vannak a jogállamiság és a demokrácia védelmezői?” – tette fel a kérdést a volt lengyel igazságügyi miniszter.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A Ruta rakéta sikeres tesztelése jelentős előrelépést jelenthet Ukrajna önálló fegyvergyártásában és az oroszokkal szemben védekezésben.
Ezek közül bármelyik megvalósulása beláthatatlan következményekkel járna.
Jelentős változások történtek.