Nyakunkon a következő járvány, a háttérben éppen most osztják le a lapokat
Újabb világjárvány jöhet, legalábbis erre készül az Egészségügyi Világszervezet, az Egyesült Államok, az Európai Unió, a Pfizer és a Moderna is.
Donald Trump alelnök-jelöltje szerint a tojás árának jelentős emelkedése miatt Kamala Harrist terheli a felelősség.
Nyitókép: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS, Brendan Smialowski / AFP
Komoly hiánycikk lett a tojás az Egyesült Államokban, a kínálat kiesése miatt jelentősen nőtt az egyre népszerűbb fehérjeforrás ára. A Financial Times cikkében arra emlékeztetett, az elmúlt években többször is felütötte a fejét a madárinfluenza, emiatt
ma 60 százalékkal drágább a tojás, mint 2019-ben. A magas árak ráadásul maradnak, mivel csak az elmúlt fél évben 33 millió tojótyúkot öltek le a vírus terjedése miatt.
Az egyik ágazati szakmai szervezet szerint a kereslet és a kínálat egyensúlyához minden amerikaira kell, hogy jusson egy tojótyúk. A becslések szerint jelenleg 300 millió szárnyas jut 345 millió amerikaira. Ez azt jelenti, hogy növelni kell az állományt, ám ez időbe telik, vagyis a tartósan alacsony árszintre még várniuk kell a tojásfogyasztóknak.
A tojástermelés növelése azért is kiemelten fontos, mert az Egyesült Államokban gyorsan nő a kereslet az állati fehérjeforrás iránt. Az amerikaiak jelentős része már a tojást részesíti előnyben a marhahússal szemben, mivel előállítása jóval környezetkímélőbb, ráadásul egészségesebb és olcsóbb is.
A kereslet robbanásszerű élénkülését jól mutatja, hogy a tojáseladások a nyári hónapokban sem estek vissza, pedig ilyenkor hagyományosan csökken a fogyasztás.
Az árak ingadozásáért Kamala Harrist tette felelőssé a közelmúltban a Donald Trump alelnök-jelöltje. J.D. Vance bírálta azért is bírálta demokrata elnökjelöltet, mert az elmúlt években az amerikai kormány intézkedései hozzájárultak az élelmiszerárak emelkedéséhez.
A tojás ára világszerte jelentősen nőtt az elmúlt években. Ez részben a világszerte gyorsan terjedő madárinfluenza vírus okozza, amely több országban, egyebek mellett az Egyesült Államokban és Ausztráliában időnként pánikvásárlásokat okoz. Szintén áremelkedést okozott az orosz-ukrán háború kirobbanását követő takarmányár-robbanás, valamint Európában az energiaárak megugrása.
A beszámolók szerint Ausztráliában olyan súlyos tojáshiány alakult ki, hogy egyes szupermarketekben korlátozzák a megvásárolható mennyiséget, míg a McDonald's gyorséttermi lánc a korlátozott kínálat miatt átmenetileg ki sem nyit a nap első felében, ezzel gyakorlatilag felfüggesztve a reggeliztetést.
A szakértők szerint a globális tojáskínálat eltérő képet mutat. Míg Amerikában, Ausztráliában és Európa egyes országaiban a madárinfluenza komoly tojásár-emelkedést okoz, addig a világ egyik vezető termelő országában, Kínában pont az alacsony kereslet miatt csökkennek az árak.
A szakemberek szerint a következő időszak sorsdöntőnek bizonyul, a tojáspiac jövője attól függ, hogy a téli hónapokban sikerül-e mérsékelni a vírus terjedését.
A madárinfluenza vírusának terjedését a vadon élő madarak, elsősorban a vándormadarak okozzák, így a kórokozó kimondottan veszélyes az őszi és a tavaszi hónapokban a haszonmadarakra is. A gyorsan terjedő vírus ellen csak a zárt tartással lehet védekezni, ugyanakkor ahol felüti a fejét, ott az összes szárnyast meg kell semmisíteni.
Régóta kongatják a vészharangot, mivel a madárinfluenza vírusa gyorsan mutálódik és nem kizárt, hogy a rendkívül fertőzőképes vírus a jövőben az emberekre is veszélyt jelenthet.
A vírus ráadásul már nem csak a madarakra jelent veszély, hanem már a szarvasmarha-telepeken is terjed az Egyesült Államokban az állatok között.
A vírus változása és a gyors terjedés következménye, hogy már 15 államban kellett korlátozásokat és járványvédelmi intézkedéseket bevezetniük az állattartóknak.
A következő világjárványra való készülődés azért meglepő, mert a madárinfluenza jelenleg nem terjed emberek között, az elmúlt időszakban három ember fertőződött meg, de ők is fertőzött állatokkal érintkeztek, így kapták el a betegséget.
Korábban a Mandiner arról számolt be, noha egyelőre az emberek közt nem terjed a vírus, ugyanakkor az amerikai kormány és az Európai Bizottság már jelentős vakcinakészletek beszerzésében állapodott meg a nagy gyógyszergyárakkal, beleértve a Pfizer és a Moderna gyárakat is, amelyek hamarosan elkészülhetnek a madárinfluenza elleni mRNS vakcinákkal.
Ezt is ajánljuk a témában
Újabb világjárvány jöhet, legalábbis erre készül az Egészségügyi Világszervezet, az Egyesült Államok, az Európai Unió, a Pfizer és a Moderna is.