Egy közel 6 millió eurós (2,3 milliárd forint) költségvetésű rejtett lobbicsoportra – fedte fel a Politico cikke. A portál szerint az Euroif nevű „agytröszt”– amely a vállalkozásoknak biztosít hozzáférés uniós politikusokhoz és döntéshozókhoz – működése komoly aggodalmakra ad okot az unió működésének átláthatóságával kapcsolatban.
Az Eurofi bevételeinek nagyságrendje ma már az egyik legnagyobb uniós lobbicsoporttá teszi – annak ellenére, hogy hivatalosan mindössze három főállású alkalmazottja van, és nem rendelkezik nyilvánosan elérhető beszámolóval.
Az Európai Parlament vezető, a pénzügyi jogalkotásban befolyásos szerepet játszó képviselői a Politiconak felfedték, hogy az Eurofi fizette az elegáns szállodákban való tartózkodásukat és utazásaik egy részét.
A szervezet 2023-ban 5,7 millió eurós (2,2 milliárd forint) bevételt ért el, befizetői között megtalálhatók voltak a legnagyobb bankoktól kezdve, tőzsdéken át, egészen a technológiai óriásokig a legnagyobb vállalatok – köztük a BlackRock a Goldman Sachs és az American Express – derült ki a júliusi átláthatósági jelentésekből, amelyek évek óta az első nyilvánosan elérhető információk a szervezet pénzügyeiről.
Ez azt jelenti, hogy több erőforrással rendelkezik, mint a nagy bankszektori lobbik, a gyógyszeripari lobbi (az Európai Gyógyszeripari Szövetség és Egyesületek Szövetsége), vagy a BusinessEurope üzleti csoport.
Pénzügyi bennfentesek szerint az Eurofi 50 ezer eurós (19 millió forint) díjat számít fel az „ügyfeleinek”. Egy asztal egy gálavacsorán, egy szoba egy megbeszéléshez, vagy egy vezérigazgató helye egy panelben egy konferencián mind plusz költségekkel jár.
„Ez az egyik legátláthatatlanabb csoport, amit valaha láttam”
A Politico szerint habár nincs szó bűncselekményről, a helyzet aggodalomra ad okot az EU-ban folyó lobbizás természetével kapcsolatban:
Ki és mennyit fizet, és milyen befolyást vásárolnak a pénzükkel?
A pénzügyi szektor befolyása Brüsszelben az elmúlt években jól látható volt: a bankokra és a biztosítókra a szakértők által követeltnél enyhébb szabályokat vezettek be, és „figyelemre méltó sikereket” értek el az ágazat érdekeit esetleg sértő reformok elkaszálásában.