„Operatív és stratégiai szempontból is totál értelmetlen” – fájó ponton szúrt oda az ukránoknak a nyugati szakértő
A kurszki akció kapcsán kaptak olyan reakciókat az ukránok, amilyeneket valószínűleg nem vártak.
A legfrissebb hírek szerint az orosz védelem összeomlott Kurszkban, az atomerőmű közelében az ukránok. Az ukrán hadsereg meglepetést okozott azzal, hogy betört Oroszország területére, napok óta folynak a harcok Kurszk régióban.
Nyitóképünkön a kurszki atomerőmű Fotó: Getty Images
Három napja tart a Kurszk megyében található Szudzsa ostroma: a városközpont súlyos károkat szenvedett, a település körül minden tele van elhagyott autókkal, menekülő civilekkel. Az ukrán hadsereg augusztus 6-án meglepetésszerű támadással mélyen behatolt Oroszország területére, Kurszk megyébe. A legfrissebb hírek szerint az előrenyomulást az orosz alakulatok megállították, de a háború 2022-es kitörése óta hasonló támadásra még nem volt példa.
Elemzők szerint a támadás célja az lehet, hogy eltereljék az oroszok figyelmét a frontvonalról, és így csökkentsék a nyomást az ukrán védőkön, akik csak nehezen tudnak kitartani. Ezzel az a gond, hogy az oroszok sokkal nagyobb emberi tartalékokkal rendelkeznek, továbbá ez még jobban széthúzza az így is foghíjas ukrán védelmi láncot. A New York Times elemzője szerint
operatív és stratégiai szempontból ez a támadás teljesen értelmetlen.
Ez inkább csak az emberállomány és felszerelés pocsékolása – amelyekre máshol égető szükség lenne.
Ezt is ajánljuk a témában
A kurszki akció kapcsán kaptak olyan reakciókat az ukránok, amilyeneket valószínűleg nem vártak.
A legfrissebb hírek szerint összeomlott az oroszok védelme Kurszkban. Szudzsát elfoglalták az ukrán katonák és három irányba is megindultak Oroszország belterületei felé. Zelenszkij rohamlövészei már több mint 30 kilométerre vannak a határtól – számolt be a Porfolio.hu. A Rybar, Oroszország legnépszerűbb háborús think-tankje friss térképet közölt, melyen jól látható, hogy kifejezetten szorult a helyzet Kurszk megyében, mert
Nem tart attól az Egyesült Államok, hogy az orosz területek elleni ukrán támadás a konfliktus további eszkalációjához vezetne – írja az Ukrajinszka Pravda. Sabrina Singhre, a Pentagon szóvivője azt közölte, Ukrajna az elfoglalt területeit akarja visszaszerezni a megszálló orosz csapatoktól, a kurszki régió elleni támadás illeszkedik az ukrán hadsereg tervéhez. A szóvivő ugyanakkor emlékeztetett,
Washington továbbra sem támogatja, hogy az ukrán csapatok Oroszország belső, az orosz-ukrán határtól távol eső területeit támadják.
Hozzátette: a kurszki hadművelettel Ukrajna megteszi, amit kell ahhoz, hogy sikereket érjen el. Az Egyesült Államok pedig továbbra is támogatja felszerelésekkel és más módon Kijevet.
Az Európai Bizottság szóvivője korábban – hasonlóan a washintoni állásponthoz – azt közölte, Ukrajnának joga van az önvédelemhez, beleértve az orosz területek elleni támadást is.
Az orosz elnök is reagált a támadásra, amely lépéskényszerbe hozta Moszkvát. Putyin szerint a kurszki akció provokáció, amelyben ártatlan civilekre támadtak rakétákkal az ukrán fegyveresek.
A régióban található a kurszki atomerőmű, a létesítmény védelmét a beszámolók szerint megerősítik az oroszok, mivel az ukrán csapatok néhány fős alakulatai 20-40 kilométerre is megközelíthették az atomerőművet.
Az energiapiac megérezte a támadást.
A londoni ICE tőzsde adatai szerint a gáz ára Európában a csütörtöki kereskedés kezdetén elérte a 2024-es év legmagasabb szintjét, miután Ukrajna ágyúzni kezdte az orosz határ menti Szudzsa városát az oroszországi kurszki területen. Volodimir Zelenszkij asszisztense szerint az oroszországi Kurszk elleni támadásuk célja nem más, minthogy megzavarják az Európába tartó ukrán gáztranszitot. A Washington Post szerint ilyen feltételezés már az elmúlt napokban is felmerült, de hivatalosan senki nem erősítette meg.
Ezt is ajánljuk a témában
A gáztranzit úgy zavarható meg a mostani helyzetben, hogy megakadályozzák a gáz áthaladását a szudzsai gázmérő állomáson.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán hadsereg meglepte a gázpiacot.