Új rakétákat telepít az Egyesült Államok Németországba
A tervek szerint olyan fegyverrendszereket telepítenek majd, mint az SM-6 rakéták, Tomahawk cirkálórakéták és hiperszonikus fegyverek.
Boris Pistorius leszögezte, miniszterként „kötelessége hogy megvédje az embereket a külső veszélyektől”.
Nyitókép: SOEREN STACHE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Az Egyesült Államok a hidegháború óta először telepítene olyan fegyverrendszereket Németországba, amelyek elérhetik Oroszország területét. Olaf Scholz mellett a „befogadás” legfőbb támogatói között van Annalena Baerbock külügyminiszter és Boris Pistorius védelmi miniszter. Ugyanakkor mind kormánypárti, mind ellenzéki körökben erős az amerikai fegyverek tervezett telepítésének ellenzése – idézte fel az Infostart.
A szociáldemokrata SPD, a kancellár pártja Rolf Mützenich frakcióvezetővel a élen a közelmúltban közös levélben fogalmazta meg aggodalmait. Úgy vélik, egy ilyen lépés
tovább élezné a Nyugat és Oroszország közötti feszültséget és a katonai eszkaláció veszélyét.
A politikusok értékelése szerint a NATO már rendelkezik átfogó elrettentő képességekkel.
A szociáldemokraták mellett fenntartásait fejezte ki a döntéssel kapcsolatban a legerősebb ellenzéki párt, a CDU elnöke, egyben a CDU/CSU pártszövetség kancellárjelöltje, Friedrich Merz isKif aki kifogásolta, hogy a parlament alsóháza, a Bundestag nem folytatott előzetes vitát erről.
Boris Pistorius védelmi miniszter erre korábban úgy ítélte meg, hogy véleménye szerint
ez nem olyan kérdés, amelyet a parlamentben meg kellett volna vitatni.
„A fegyverrendszerek telepítése a tényleges elrettentést, és nem a fenyegetést szolgálja” – hangsúlyozta érvelésében.
Ezt is ajánljuk a témában
A tervek szerint olyan fegyverrendszereket telepítenek majd, mint az SM-6 rakéták, Tomahawk cirkálórakéták és hiperszonikus fegyverek.
Pistorius ugyanakkor a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adot interjújában nemrég már azt nyilatkozta,
nincs kifogása egy nyilvános vita ellen.
A szociáldemokrata miniszter szerint azért van szükség a nyilvános vitára, hogy ezáltal világos legyen „a helyzet súlyossága”.
Pistorius itt kiemelte, „Oroszország agresszív magatartása Európában új fenyegetettségi helyzetet teremtett. Ugyanakkor védelmi képességeink hiányosságait rövid távon csak az Egyesült Államokkal együttműködésben tudjuk megszüntetni”.
Ez mindaddig így lesz, amíg Németország maga nem lesz képes ilyen fegyvereket előállítani”
– hangsúlyozta a lapnak.
Végül leszögezte, miniszterként „kötelessége hogy megvédje az embereket a külső veszélyektől”. Az pedig magától értetődő, hogy az SPD parlamenti frakciójában zárt ajtók mögött az amerikai fegyverek telepítését napirendre tűzik – jelentette ki Boris Pistorius.