Bakondi: Bármikor megjelenhetnek a migránshordák a magyar határnál
Valamennyi Európába vezető útvonal zsúfolt – hangsúlyozta a miniszterelnök főtanácsadója.
Mégsem volt olyan remek ötlet a migrációs paktum?
Nyitókép: Nikolay DOYCHINOV / AFP
Németországban egyre nagyobb a nyomás Olaf Scholz kancellár kormányán, hogy visszaállítsa a teljes határellenőrzést, miután a irreguláris migránsok száma jelentősen megugrott. A Kereszténydemokrata Unió (CDU) az EU külső határainak elégtelen védelmét okolja a drasztikus intézkedések szükségességéért, és arra figyelmeztet, hogy
a schengeni övezet jövője veszélybe kerülhet, ha nem sikerül megállítani az illegális bevándorlást.
Ezt is ajánljuk a témában
Valamennyi Európába vezető útvonal zsúfolt – hangsúlyozta a miniszterelnök főtanácsadója.
Az adatok szerint 2023-ban a Németországba irányuló illegális határátlépések száma elérte a hét éve nem látott szintet, ami arra késztette a kormányt, hogy ideiglenes határellenőrzéseket vezessen be Ausztria, Lengyelország, Csehország és Svájc határain. A CDU azonban most állandó ellenőrzéseket követel, amit a párt vezetője, Friedrich Merz azzal indokol, hogy ezek az intézkedések nem igényelnek pénzt, de gyorsan javíthatják a közvélemény hangulatát – számolt be a The European Conservative.
A CDU javaslata jelentős fordulatot jelezhet a német politikában, mivel korábban a párt volt a schengeni övezet egyik legnagyobb támogatója.
A javaslat különösen annak fényében jelez újdonságot, hogy a párt korábban szorgalmazta a Magyarország és mások által is hevesen ellenzett új migrációs uniós paktum elfogadását.
A német kormány koalíciós partnerei között is megosztottságot szült az ötlet, hiszen míg Scholz-féle szocialista SPD elutasította, a liberális FDP meglepő módon támogatta a javaslatot.
A határellenőrzések visszaállítása már rövid idő alatt is eredményesnek bizonyult, hiszen a nyári hónapokban több ezer illegális határátlépést akadályoztak meg, és számos embercsempészt tartóztattak le.
A CDU most azzal érvel, hogy a schengeni övezet szellemiségét félreértelmezik, és hogy a belső határellenőrzések újbóli bevezetése elkerülhetetlen, ha az EU nem biztosít hatékony védelmet a külső határokon.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy késes támadás miatt törtek ki zavargások Angliában, ami miatt az új kormány összehívta a válságtanácskozást, a Hit Rádió műsorában pedig a muzulmán többségről beszélt a szakértő.