Nyitókép: Pixabay
A generációk közti egyenlőtlenség, a közösségi média, az alacsonyabb bérek, a bizonytalan foglalkoztatás és az éghajlati válság mind-mind közrejátszik abban, hogy a fiatalok mentális egészségügyi állapota világszerte drasztikusan romlik – derült ki egy szerdán közzétett kutatásból, amelyről a Világgazdaság számolt be a The Guardian nyomán.
Egyre több fiatal kerül olyan egészségi állapotba, amely miatt jó esetben rövidebb időre kiesik a munkaerőpiacról, szélsőséges esetben pedig korai halált halt. Ezek aránya az egészséges életvitelben élőkhöz képest meredeken emelkedett az elmúlt 20 évben
– állapította meg a The Lancet Psychiatry Commission fiatalok mentális egészségével foglalkozó kutatásáról készült tanulmány.
Míg a mentális betegségek a 10–24 év közöttiek legalább 45 százalékát érintik, addig a kormányok az egészségügyi költségvetéseikből átlagosan 2 százalékot fordítanak a kezelésükre.
„Azok a kihívások, amelyekkel a fiatalok mai generációja szembesül, példátlanok, pusztítók és rosszabbak, mint valaha” – fogalmazott Patrick McGorry, a kutatást vezető pszichiáter.
A pszichiáter elmondta, hogy az anyagi javakat és az emberi kapcsolatokat is nehéz megteremteni manapság.
Sok országban egy átlagos ház ára megfizethetetlen, a rosszul szabályozott közösségi média és digitális platformok miatt pedig egyre inkább elszigetelődnek a fiatalok.
McGorry szerint:
A mentális betegségek súlyos fenyegetést jelentenek a fiatalok életére és jövőjére, és a riasztó bizonyítékok arra utalnak, hogy az előfordulásuk és hatásuk folyamatosan nő.