A helyzet egyre súlyosabb: már stratégiai kulcshelyekről is a frontra küldik az ukránokat – a szakértők aggódni kezdtek
A légvédelem miatt aggódnak a szakértők.
Még Volodimir Zelenszkij legfőbb szövetségese is megdöbbent, korrupciót éreznek a levegőben.
Nyitókép: Handout / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP
Ukrajna energiaügyi miniszterének nagy terve van: jó pár százmillió dollárért venne orosz VVER-1000 atomreaktorokat Bulgáriától, hogy stabilizálja az ország támadás alatt álló energetikai rendszerét – írja a POLITICO. Herman Haluscsenko ugyanakkor váratlan problémába ütközött:
az ötlet még Volodimir Zelenszkij elnök pártjának, a Nép Szolgájának sem tetszik.
A két bolgár reaktor megvásárlását és a hmelnickiji erőműbe való beépítését a kormánypárt képviselői azért nem támogatják, mert szerintük vannak az oroszok által bombázott áramhálózat stabilizálásának gyorsabb módjai is, például az átállás a megújuló energiára. Emellett kételyeik vannak azzal kapcsolatban is, milyen gyorsan lehetne a Bulgária által tíz éve beszerzett reaktorokat üzembe állítani. De – ukrán képviselők lévén – azzal is számolnak, hogy
a költségek felfúvódnak és megnyitják a kaput a korrupció előtt.
A Nép Szolgája képviselőinek ellenkezése miatt a kormány egyelőre nem tudta elfogadni a reaktorok megvásárlásához szükséges törvényjavaslatot, ehhez ugyanis nem volt kellő támogatása a Verhovna Radában. A brüsszeli lapnak nyilatkozó Andrij Zsupanin parlamenti képviselő szerint „rendkívül ritkán” szenved ilyen vereségeket Zelenszkij elnök.
„Energetikai rendszerünk a nyomásnak leginkább az atomenergia miatt tud ellenállni” – érvel a terv mellett Haluscsenko, aki szerint emiatt „több termelésre van szükség már az újjáépítéskor is, és főként a háború után. Tudjuk, hogy minden nukleáris projekt évekig tart, így olyan gyorsan kell ezt elkezdenünk, ahogy csak lehet, főleg ebben a helyzetben, amikor az épület megépült, kész”. A miniszter ígéri: együttműködnek a parlamenttel, hogy valahogy átmenjen rajtuk a törvényjavaslat.
Bulgáriában a reaktorok azért váltak feleslegessé, mert a kozloduji atomerőmű bővítését végül az amerikai Westinghouse hajtja végre.
Ukrajnának valamit lépnie kell, miután rendszeresen érik orosz rakéta- és dróntámadások energetikai hálózatát, ideértve a geotermikus erőműveket és transzformátorokat is. Az ország jelenleg komoly energiaimportra szorul az EU-ból. Haluscsenko szerint Ukrajna „az ország történetének valószínűleg legkeményebb tele előtt áll”.